Канадските рисове обикновено са сребристи или сивкави през зимата, които могат да се променят до червеникавокафяви през лятото. Въпреки това чернокосите канадски рисове са изключително редки - толкова редки, че ново видео на канадски учен всъщност е първото документирано наблюдение на тази рядка тъмна котка, пише Gizmodo.
Биологът по дивата природа и професор от Университета на Алберта Томас Йънг имаше късмета да се натъкне на тъмен бобкот в селски район близо до град Уайтхорс в Юкон. Ученият веднага привлече вниманието към тъмната котка и дори успя да заснеме 30-секундно видео.
Изглежда, че котката се чувства много свободна, заобиколена от хора и кучета. След кратко наблюдение обаче рисът все пак си тръгна. Ученият предполага, че лаят на местните кучета може да е изплашил животното.
Професор Юнг показа заснетото видео на колеги и те потвърдиха, че биологът е имал късмета да наблюдава нищо повече от изключително рядък вид черен канадски рис (Lynx canadensis). Качеството на видеото не позволява подробно разглеждане на козината на дивата котка, но все още могат да се видят белезникави косми по горната част на козината, особено по яката и муцуната.
Като правило, канадските рисове имат сребрист или сивкав цвят, който през лятото преминава в червеникаво-кафяв с черни петна. Черните рисове са изключително редки, а цветът на козината им се нарича меланизъм. Учените обаче все още не разбират дали такъв уникален цвят е предимство или недостатък в дивата природа.
Според Юнг най-вероятно черният цвят значително усложнява съществуването на дивите котки. Факт е, че канадските рисове обикновено се хранят със зайци. Тези животни в топлия сезон предпочитат да живеят в изгорели гори, където, очевидно, черният цвят на риса може да ги вкара в лапите им. В същото време през зимата, когато земята е покрита с дълбок сняг, тъмният цвят поставя дивата котка в неравностойно положение при лов на зайци.
В Северна Канада и Аляска популациите на канадския рис са стабилни, но в Съединените щати и Южна Канада броят им неумолимо намалява. Учените се опасяват, че поради човешката дейност, горските пожари и изменението на климата броят на канадските рисове по света само ще намалее.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 16:00 Образователна екскурзия с неудобства: Заключени тоалетни в Мелник станаха повод за обществен дебат
- 14:00 Глутница тероризира "Овча купел": Нападнаха домашно куче, институциите бездействат СНИМКИ
- 18:00 ХОРОСКОП на Везни, Скорпион и Стрелец за месец МАЙ
- 11:00 Кметът на Луковит предлагал пари за потулване на случая с нападнатото дете?