Впечатляваща скална структура, намираща се в оазиса Таума, Саудитска Арабия, се превърна не само дестинация за снимки и посещения, но и предизвика широка дискусия за произхода си.

Необичайната скала е със впечатляващи размери – висока е цели 9 метра и е широка 7,6 м. По странното в нея, е че по средата е буквално срязана на две. Частите седят на тънки каменни основи, които изглеждат като издълбани.

За някои феноменът е ясен знак, че Земята е била посещавана от пришълци, чието дело е мегалитът. Други не са съгласни – според тях това е било по силите дори на древните хора. За трети авторът е ясен – Природата със своите добре познати творци– вятър, лед и вода. Не липсват и теориите за намеса на древна и непозната високотехнологична цивилизация.

Геологът Шерил Люис твърди, че има доказателства, които сочат, че забележителният масив е дело на самата природа. Според него крайната форма на скалата носи чертите на разрушителното действие на атмосферните условия.

Водата например прониква в малки пукнатина, а при минусови температули се превръща в лед и се разширява. Това води до постепенно разрушаване на скалата и може да причини огромен разлом. Към това трябва да се прибавят и действията на вятъра, пясъчните бури и ерозията.

Тези процеси са се повтаряли милиони години и така бавно, но сигурно бива оформена днешната впечатляваща гледка. Тя обаче допуска и намесата на древните, които да са оформили прореза в скалата. В подкрепа на тази теза сочи Стоунхендж и статуите на Великденските острови, които са изградени с наглед примитивни технологии.

Окончателната й позиция е: "На пръв поглед пукнатината изглежда изкуствена, както и празната част на масива. Но погледнато от друг ъгъл е налице разлом, който показва успоредна пукнатина, затова е възможно и да е естествена".

Геологът Тим Рестъм също е потърсен от "Дейли Мейл" за коментар. Той смята, че структурата е формирана под въздействието на естествени процеси. Възможно е счупването на скалата да е причинено от разширяване и събиране на налягането, някога, когато скалата все още се е формирала. Останалото, по думите му, е дело на атмосферните условия.

С действието на ерозионните сили на вятъра например, той си обяснява част от масива, който има перообразни форми.

Скалният феномен се намира на цели осем часа път от столицата на Саудитска Арабия Рияд и може да бъде достигната с автомобил.

В местността археолозите са открили кремъци, които са датирани около 4000 години преди Христа.

 Превод: GlasNews.bg