Доста едричък, с меко козинесто тяло, муцуна, която мърда неспирно, и лапички, които стъпват внимателно върху земята, осеяна със смърт. Не, това не е сцена от фантастика. Това е реалността в Камбоджа – една от най-силно минираните държави в света, където африкански плъхове спасяват човешки животи.

И докато светът научава за опасностите, които все още дебнат под земята в Камбоджа, две пловдивчанки се оказаха на място – лице в лице с реалността на едно минало, което все още отнема бъдеще. С вълнение те споделиха с GlasNews видео и снимки от терен, където се обучават и работят африканските плъхове-герои. Пратениците от Пловдив ни изпращат не просто кадри, а живо свидетелство за това как се ражда надеждата – дори в най-минирания ъгъл на света.

Името на техния дом е APOPO – Център за деминиране, а мисията им е съвсем истинска: да откриват неексплодирали мини, останали от десетилетия на война.

3 милиона смъртоносни спомена от миналото

След края на геноцида на Червените кхмери и гражданската война, Камбоджа остана не само с рани в душата, но и със земя, пълна с мини. Около 3 милиона неексплодирали мини все още дебнат – в полета, около села, дори близо до училища.

Всяка крачка в тези райони е буквално игра със смъртта. Всяко детско стъпало може да бъде последно. Именно затова се ражда необичайният съюзник: африканският гигантски торбест плъх (cricetomys gambianus).

Лек, интелигентен, безстрашен

Плъховете са специално обучени да надушват ТНТ – взривното вещество, използвано в повечето мини. Те са достатъчно леки, за да не задействат механизма на мината, и достатъчно умни, за да различават миризми и да реагират на команди. Един плъх може да претърси поле от 200 квадратни метра само за 30 минути – нещо, което на човек с детектор би отнело дни.

Невидимите герои, които ни учат на човечност

Докато светът често гледа на плъховете с отвращение, в Камбоджа тези същества са въплъщение на надеждата. Не са гръмки, не влизат в новините всеки ден, не носят пагони. Но воюват със смъртта – и я побеждават.

APOPO: Където науката, животните и човешката доброта се срещат

Проектът, стартирал от белгийска неправителствена организация в Танзания, днес работи в няколко страни – включително Ангола и Камбоджа. Плъховете имат имена, биографии, пенсионират се на заслужена възглавница и… остават символ на това, че дори най-неочакваните същества могат да спасяват светове.