Официално Антарктида е открита на 28 януари 1820 година. Студеният континент не принадлежи на никоя държава в света: разполагането на военни съоръжения и спирането на военни кораби са забранени тук.

Само изследователи живеят тук известно време, изследвайки уникалния континент. Но през 2008 г. се появи проект за заселването на континенталната част и развитието на природните й ресурси, по време на който гражданите, които искат да участват в него, започват да издават виртуални паспорти на Антарктида. Как да получите гражданство на Антарктида и защо е необходимо.

Така нареченият „бял паспорт“ може да се получи и до днес, но той не се издава на всички: необходимо е да се спазват редица доста строги изисквания.
Първо, има възрастови ограничения. Само сравнително млади хора могат да станат граждани на Антарктида: жени под 35 години и мъже под 40 години.

Второ, предполагаемият гражданин на студения континент не би трябвало да е имал проблеми със закона в миналото. Ще трябва да докажете, че не сте имали никакви престъпни или административни нарушения.

Предимството при получаване на гражданство на Антарктида се дава на специалисти от определени професии: лекари, геолози, инженери, механици и др.
Ще трябва също да предоставите писмено заявление, потвърждаващо желанието ви да се преместите в Антарктида. Това, разбира се, не задължава никого да се пътува, където иска, но документът трябва да бъде подписан.

След това ще трябва да преминете интервю и после да изчакате отговор. Ако бъде одобрено от местните власти, които разглеждат молбата за гражданство, искането се изпраща за одобрение от всяка от страните от Г8. Одобряване на заявлението трябва да бъде направено от абсолютно всички страни. Дори ако 7-те държави не са против факта, че кандидатът е получил гражданството на Антарктида, но една се е изказала против, той ще трябва да забрави за „белия паспорт“.

Щастливците, които в резултат на това преминат задълбочен преглед и получат „статуса“ на гражданин на Антарктида, получават много атрактивна привилегия: възможността да преминат границите на почти 100 държави по света (всички държави от Шенген, Канада, САЩ, Австралия) без виза.