Италианският философ, лекар и алхимик Джамбатиста дела Порта (1535–1615) усъвършенства техниките за криптиране, които се използват и днес. Той също така измисли как да пренася съобщения до затворите в несчупени варени яйца. В книгата си De Furtivis Literarum Notis Дела Порта усъвършенства методите за създаване и разбиване на шифри.
Италианският благородник Джамбатиста дела Порта, живял в Неапол по време на Ренесанса, усъвършенства методите за криптиране, които се използват и днес. През 1563 г. той публикува известния научен труд по криптология, който го прави известен, наречен De furtivis literarum notis, пише BigThink.
Тайни послания върху яйца
Първият му доста удивителен принос към изкуството на шифроването е създаването на начин за изпращане на съобщения до затворниците в затворите с помощта на варени яйца. За целта Дела Порта решава да използва растителна боя, която трябва да се нанесе върху черупката на яйцето. Когато яйцето изсъхне, то се сварява и съобщението върху черупката изчезва. След това яйцето или няколко яйца с послания се отнасят с храна в затворите и затворниците трябвало само да обелят яйцата от черупката. Факт е, че боята се абсорбира в протеина и съобщението може да бъде прочетено.
По времето на Дела Порта самото криптиране става част от нова ера на научни и математически изследвания. Влиятелни хора в Европа, включително в Италия, се опитаха да скрият значението на своите послания от външни лица. Проблемът беше, че колкото повече хора научаваха за криптирането, толкова по-лесно беше да се разбият тези шифри.
Именно работата по изучаването на шифрите доведе до факта, че Дела Порта написа известната си книга De furtivis literarum notis Notis („За тайните символи на буквите“). В тази книга ученият събра всичко, което знаеше за тайната писменост.
Принос към техниките за инженерно шифиране
По този начин Дела Порта има огромен принос в техниката на разработване на шифри. Не става дума само за замяна на една буква с друга или за замяна на буква със символ, но и за изобретяване на средства, чрез които дешифраторите да бъдат лишени от важни улики. Ученият установява, че е важно да се избягва повторната употреба на един и същ термин и, ако е възможно, да се замени със синоним. Освен това дела Порта е бил наясно как човек може да се възползва от дешифрирането на съобщението с помощта на термини, които могат да бъдат намерени в текста. След това дешифрираната дума и кодираните букви могат да бъдат използвани за обработка на останалата част от шифъра.
Освен това Дела Порта създава прототип на научно общество с група съмишленици, наречено Academia Secretorum Naturae, за изучаване на тайните на природата. Но папа Григорий XIII забранява дейността на "богохулното" общество. Но учените предполагат, че Дела Порта е започнал да работи в областта на криптологията, за да създаде специални шифри за Католическата църква. Поради това скоро му беше позволено отново да се занимава с научни изследвания.
Симпатичен телеграф
Ученият, който беше запален по изучаването на криптирането, се опита да изобрети това, което по-късно ще бъде наречено "симпатичен телеграф". Тази идея се върти около магнетизма, както и около тогавашната представа за мистериозен „симпатичен прах“, който се предполага, че може да лекува рани от голямо разстояние.
The Sympathetic Telegraph беше хипотетична комуникационна система. Инсталацията се състоеше от две кръгли кутии, всяка от които съдържаше магнетизирани метални циферблати, около които бяха изписани всички букви от азбуката. А в центъра има движеща се стрелка. Идеята беше кутиите да се намагнетизират от същия магнит. След това стрелката на един от циферблатите ще се придвижи към буквата и дори на големи разстояния стрелката на другия циферблат също ще се премести и ще сочи към същата буква. Това беше метод, чрез който съобщенията можеха да се предават почти мигновено. Свойствата на магнетизма все още не бяха напълно разбрани и все още изглеждаше необяснимо.
Дела Порта изигра важна роля в пренасянето на шифри далеч отвъд обикновеното заместване на букви в област, където се нуждаеха от дълги ключове, за да започнат да разбиват. Смята се, че неговият принос в дешифрирането на шифрите е променил хода на комуникацията между хората.
Превод: GlasNews