Поглеждайки нагоре в най-слънчевия светъл ден, какво виждаме? Изглежда, че отговорът е прост - ярко синьо небе. Но какво всъщност виждаме - син азот или син кислород? Всъщност всичко, което виждаме, е разсеяна слънчева светлина, пише Science Alert.
Майкъл Дж. Браун, професор по астрономия в университета Монаш, и професорът по астрономия в университета в Лайден, Марти Кеуърти, се включиха доброволно да помогнат да разберем какъв е истинският цвят на земното небе.
Известно е, че Слънцето излъчва широк спектър от видима светлина, която ние възприемаме като бяла, но всъщност тя включва всички цветове на дъгата. Когато слънчевата светлина преминава през въздуха, атомите и молекулите в атмосферата разпръскват синята светлина във всички посоки, много по-силно от червената светлина. Този процес се нарича Релеево разсейване и именно той осигурява видимостта на бялото слънце и синьото небе в ясни дни.
При залез слънце този ефект се засилва, защото слънчевата светлина трябва да премине през повече въздух, за да достигне до нас. Въпреки това, когато Слънцето е възможно най-близо до хоризонта, почти цялата синя светлина се разсейва, което води до червено Слънце с по-сини цветове около него. Но ако всичко, което виждаме през деня, е разсеяна слънчева светлина, тогава какъв е истинският цвят на земното небе? Астрономите съветват да го гледате през нощта.
Гледайки нощното небе, можем да видим, че е ясно тъмно, но не идеално черно - да, има видима звездна светлина, но самото небе също е светещо. Учените отбелязват, че това изобщо не е светлинно замърсяване, а напротив, естественото сияние на атмосферата.
Астрономите отбелязват, че това сияние се нарича airglow и се образува от атоми и молекули в атмосферата. Във видимата светлина кислородът излъчва зелена-червена светлина, хидроксилните молекули са червени, натриевият жълт, а азотът, въпреки количеството си във въздуха, не допринася за силното сияние на въздуха.
Различните цветове на светене се дължат на факта, че атомите и молекулите отделят определено количество енергия под формата на светлина. Например, на голяма надморска височина ултравиолетовата светлина е в състояние да раздели кислородните молекули на двойки кислородни атоми и когато тези атоми по-късно се рекомбинират в молекули, те произвеждат ясно изразена зелена светлина.
Любопитно е, че натриевите атоми съставляват само незначителна част от нашата атмосфера, но те определят по-голямата част от нейното сияние и имат много необичаен произход - падащи "звезди".
Ако погледнем към нощното небе във всеки ясен ден и изчакаме малко, със сигурност ще успеем да наблюдаваме тези малки метеори, образувани от нагряване и изпаряване на прахови частици в горната ни атмосфера. Когато падащите „звезди“ се разпръскват по небето с около 11 километра в секунда на надморска височина от около 100 километра, те оставят след себе си следа от атоми и молекули. В резултат на това можем да видим падащи „звезди“ с различни цветове в зависимост от атомите и молекулите, които съдържат, включително малко количество натрий, а много ярките метеори могат дори да оставят видими следи от дим.
Обобщавайки всичко по-горе, можем да кажем с увереност, че земното небе изобщо не е синьо, поне невинаги. Нощното небе е оцветено със смес от зелено, жълто и червено, които са резултат от разсеяна слънчева светлина, кислород и натрий от падащи „звезди“.
Превод: GlasNews