Малко са нещата, които ни носят същото удовлетворение като да се приберем в искрящо почистения си дом. Но малко неща са и стряскащи, колкото осъзнаването, че да изчистим изрядно, е задължението вкъщи, което поглъща най-много от времето и усилията ни.
За щастие, има ефективни и полезни трикове, с които да превърнем пролетното почистване в по-леко и по-малко неприятно занимание. А най-хубавото е, че това са все съвети, съвсем приложими и на разположение да си "откраднем" и за седмичното чистене у дома.
В хола
Между основните почиствания можем да освежаваме килимите си с помощта на уред с въртяща се четка. А за случаите, в които е необходимо да се преборим с миризмата от домашните любимци, содата за хляб е спасение.
А "рецептата" няма как да е по-лесна. С мека четка втриваме сода в килима, оставяме я да подейства за 15 до 30 минути и след това се връщаме, за да минем повърхността с прахосмукачката.
В кухнята
Няма как да пропуснем и фурната. Едва ли искаме всеки път щом я отворим, да ни лъха миризма, натрупала се от всичко, което сме готвили цяла зима. Най-лесно е да използваме самопочистващата й функция. Ако пък уредът ни няма такава или не е достатъчно ефективна срещу упорити и засъхнали замърсявания, содата за хляб отново влиза в употреба.
Първо поставяме навлажнена с гореща вода кърпа върху загорелите места, така че да се размекнат, след което поръсваме сода, потъркваме с по-груба кърпа, изплакваме и подсушаваме.
В банята
За отпушването на каналите има достатъчно силни препарати, които е най-добре винаги да имаме подръка вкъщи. Работят безотказно в случаите, когато се налага, пише lifestyle.bg. А пък за целта да освежим каналите и да не миришат те неприятно, от време на време можем да си забъркваме смес с продукти от кухнята.
Първо изсипваме половин чаша сода и четвърт чаша сол в канала, а след това и една чаша затоплен оцет. Ще познаем, че методът работи, по балончетата, които образуват реакцията. И накрая - пускаме гореща вода да потече за поне 15 до 30 секунди и сме готови.
В спалнята
Важно е чаршафите ни да са чисти и да ги сменяме редовно, но пролетното почистване е времето да се преборим с акрите, които се крият под тях.
За тази цел отново в помощ ни е прахосмукачката - с приставките за тапицерия почистваме горната и страничната част на матрака. След тази първа стъпка, следва дезинфекцирането му със спрей. За финал, минаваме повърхността му с уред за пара или ютия и вече сме спокойни, че сме се отървали от нежеланите вредители.
За всички стаи
Да постигнем идеално чисти прозорци е постижим ефект. Трикът е да изчакаме облачен ден, за да не рискуваме заради пряката слънчева светлина да оставим ивици по стъклата.
Въоръжаваме се с почистващ препарат и микрофибърна кърпа - те са ни напълно достатъчни, за да сме доволни от резултата. И за да бъде всичко изрядно, щорите и сенниците избърсваме от прахта, а за завесите и пердетата отново можем да използваме прахосмукачката, пише Good Housekeeping.
Прочетете още
- 17:09 Опасност от скъсване на далекопровод! Затвориха АМ "Тракия"
- 17:00 Манол Пейков "изгоря" на летище София: Това е пладнешко грабителство!
- 11:14 Сложна зимна обстановка по АМ „Тракия" – непочистени участъци и затруднено движение*
- 19:00 Снежни човеци: Креативност и възторг в заснежения уикенд на България