Много хора не се възползват от здравословна и балансирана диета в процеса на отслабване. Това се дължи на грешното време на хранене, тъй като човешкото тяло може просто да съхранява калории, а не да ги изгаря, каза Джайлс Йео, професор в университета в Кеймбридж, молекулярен генетик.

"Ако ядете малко на закуска, но много на вечеря, можете да развалите диетата. Тялото ви няма да има време да изгори приетите калории. Метаболизмът ви ще се забави, докато спите", обясни специалистът пред британския таблоид Daily Mirror.

Професор Йео препоръчва обилна закуска, за да прекарате по-голямата част от деня, последвана от леки закуски за обяд и още по-малко за вечеря.

"При хората метаболитните процеси са активни през деня, а през нощта се забавят. През този период ще бъдат изгорени повече калории, отколкото вечерта", добави той.

Когато най-голямото хранене на човек се случва през нощта и след няколко часа той си ляга, тялото преминава в режим на натрупване.

Йеох цитира проучване на професор Александра Джонстън от университета в Абърдийн, където група хора са получавали същия брой калории всеки ден за определен период от време.

Някои ядоха обилно на закуска, докато други ядоха на вечеря. И храната беше същата. Оказа се, че благодарение на обилната закуска можете да се чувствате сити по-дълго през деня, отколкото ако ядете много на вечеря.

Професор Йео отбеляза, че човек винаги трябва да се фокусира върху здравето и да яде, когато се чувства гладен.

„Тежките ястия сутрин може да не ви помогнат, ако имате работа с променлив график“, заключи диетологът.