Навикът да похапваме през деня не носи никаква полза на тялото. Той се възприема слабо физиологично и може да има отрицателен ефект върху психологията.
Как да се отървем от закуските, обяснява кардиологът Наталия Циганкова. Специалистът предупреждава за опасностите от похапването между основните хранения, което, независимо какво сме яли, ще доведе до стартиране на работата на целия стомашно-чревен тракт, черен дроб, жлъчен мехур, черва, които в този момент трябва да имат заслужена почивка. Малко парче от нещо ще доведе до повишаване на хормона инсулин и по това време процесът на „изгаряне“ на мазнини в тялото ни ще спре и т.н.
Спадовете и скоковете в нивата на кръвната захар от лека закуска могат да повлияят на настроението, правейки човека по-нервен, заядлив или ядосан.
Лесно е да се каже, но как да се отървем от този нездравословен навик?
Първо и най-важно: трябва да се храните добре 2-3 пъти на ден, а ЗАКУСКАТА е основното хранене, което определя хранителното поведение за целия ден.
30-40% от дневния калориен прием, като основният му компонент трябва да бъде ПРОТЕИНИ (яйца, постно месо, риба, нискомаслена извара) в комбинация със здравословни мазнини и зеленчуци без скорбяла (листни зеленчуци, всички видове зеле, краставици), домати).
Напълно нездравословна закуска би била овесена каша с мляко и сушени плодове или мюсли, въпреки че това, разбира се, е бързо и удобно.
Но нека започнем да уважаваме тялото си!
Мюслито съдържа много прости въглехидрати и захар и е трудно смилаемо. Захаросаните и сушените плодове са с високо съдържание на калории и са химически обработени.
Плодовете губят около 80% от теглото си при сушене - и всичко това е вода, която е с нулево съдържание на калории, но какво остава?
Сушените плодове имат пет пъти по-високо съдържание на калории от плодовете, от които са направени:
- грозде 66 kcal, стафиди 299;
- кайсия 48 kcal, сушени кайсии 241.
Прости въглехидрати + мазнини (овесени ядки с мляко или мюсли с мляко).
Такава неудачна комбинация е пътят към повишаване на нивото на триглицеридите, най-агресивната фракция на мазнините, които ще се отлагат в черния дроб поради нечувствителност на клетките, особено при високи нива на инсулин (защото той бързо ще „изскочи“, когато вижда колко глюкоза има, попаднала в стомаха) и едва тогава - натрупването на излишна мастна маса, затлъстяването и всички негативни последици, свързани с това.
Виждали ли сте комбинация от мазнини и глюкоза (захар) в природата?
Ако знаете, пишете! Но те съществуват отделно:
- ГЛЮКОЗАТА - плод, мед;
- МАЗНИНИ – ядки, авокадо, растителни масла.
Закусването помага да поддържате нивата на кръвната си захар стабилни през целия ден, независимо дали имате диабет или не, и избягва инсулиновата резистентност, която може да доведе до диабет.
Закусването е полезно за сърцето и има изследвания, които показват, че хората, които пропускат закуската, са по-склонни да развият сърдечни заболявания.
Вече чуваме възраженията: „Ама не ми се яде сутрин!“
За да имате апетит сутрин, трябва да вечеряте по-рано, да правите упражнения след събуждане, да вземете контрастен душ, да включите ярка светлина, което ще помогне за по-доброто производство на хормона на глада GHRELINA.
Как иначе можете да избегнете похапването?!
Много често между храненията тялото ни казва, че иска да пие, а не да яде!
Опитайте се да изпиете чаша вода, когато почувствате глад, изчакайте и ще разберете, че това е така.
Не обсъждайте нова рецепта за някое вкусно ястие с приятел (колега), не гледайте снимки на храна в интервалите между закуска-обяд-вечеря, говорете за това, когато вече сте сити.
Билков чай с кисел, горчив, пикантен вкус без захар също помага за намаляване на глада. Пийте зелен чай с лимон и джинджифил.
Но ако наистина има спешна нужда от лека закуска, тогава е по-добре това да е комбинация от ядки (протеини, здравословни мазнини), които обичате, със зеленчуци (фибри).