Учените идентифицираха най-старите обувки в Европа, датиращи от преди 6000 години. Обувките, заедно със 75 други нетрайни артефакта, са открити в испанска пещера през 19 век и са запазени в Националния археологически музей в Мадрид.

Нов анализ на материалите разкрива, че артефактите са направени от органични материали и са свързани с първите земеделски общности в Европа. Сандалите са изтъкани от трева и са в отлично състояние поради ниските нива на влажност в пещерата и прохладните ветрове.

„В Южна Европа доброто запазване в археологически контексти, датирани от периодите на мезолита и неолита, е изключително рядко и е ограничено до няколко места, където се случва преовлажняване, овъгляване или изсушаване“, отбелязват изследователите.

76-те нетрайни артикула включват 10 дървени предмета, един предмет от тръстика и 65 артефакта на основата на влакна, изработени от тревата еспарто. Използвано в кошничарството, растението се среща главно в Испания и Северна Африка. То участвало и за производство на хартиена паста, тъкани и занаяти.

И двата дървени предмета показват признаци на износване, приключвайки жизнения си цикъл в пещерата, като вероятно са били изхвърлени.

Освен сандалите, анализирани са също инструменти и кошници. „Документираното технологично разнообразие и третирането на суровини подчертава уменията на праисторическите общности“, каза съавторът на изследването Мария Ереро Отал пред BBC.

На възраст 5550 години, най-старият пример за обувка в света се смяташе за тази, открита в пещера в Армения от археолози през 2010 г.

„Нашето изследване разкри, че артефактите на растителна основа от Куева де лос Мурсиелагос са били произведени както през мезолита, така и през неолита, предоставяйки доказателства за начините, по които тези технологии са се развили във времето. Ние също така представяме най-ранния и най-разнообразен комплект обувки на растителна основа, документиран в праисторията на Европа“, казаха още в проучването.
 
Превод: GlasNews.bg