„Phubbing“ е комбинация от „телефон“ и пренебрежение – с прости думи това е навикът постоянно да се разсейваш от телефона, докато говориш със събеседник.
Това е много досаден навик за другите, но проблемът всъщност е малко по-дълбок. Според психолога от Станфордския и Йейлския университет Ема Сепала, иронията е, че phubbing ни насърчава да се свързваме с някого чрез социални медии и текстови съобщения, но също така може да „разруши личните ни взаимоотношения в момента“, пише IFL Science. Учените отбелязват, че когато става въпрос за личните ни взаимоотношения, е важно да вземем предвид такава характеристика като социалната интелигентност и как фъбингът й влияе.
Какво е социална интелигентност?
Концепцията за "социална интелигентност" е предложена за първи път от психолога от Колумбийския университет Едуард Торндайк през 1920 г. Тогава той й даде следното определение: „Способността да разбира и управлява мъже и жени, момчета и момичета, да действа мъдро в човешките отношения“.
Съвременните социолози обаче отдавна са разработили тази концепция и сега я разделят на редица характеристики:
способност за изслушване и общуване;
разбиране на неписаните правила на социалното общуване;
способността да управляваме впечатлението, което правим;
способността да се преодолеят разногласията.
Просто казано, „социалната интелигентност“ е набор от характеристики, които ни позволяват да се свързваме с хората, да изграждаме връзки, да угаждаме на другите и да се адаптираме към обстоятелствата.
Връзката между фъбинга и социалната интелигентност
На пръв поглед фъбингът изключва по-голямата част от социалната интелигентност „добър събеседник“ и „ефективен слушател“. Освен това хората, които постоянно държат телефона в ръцете си, като правило се възприемат като по-малко учтиви и внимателни - тоест лоши събеседници.
През 2021 г. изследователи проведоха проучване, което беше първото, което свързва фъбинга с по-ниската социална интелигентност. По това време обаче в експериментите е използвано обикновено списание, а не телефон. Учените са установили, че четенето на списание се възприема положително, докато използването на телефона се възприема отрицателно.
Изследователите предполагат, че подобни резултати се дължат на факта, че хората просто не харесват смартфоните. В крайна сметка получателите смятат списанията за образователни, цивилизовани и полезни за развитието на концентрацията.
Какво да правим?
И все пак има изход, изследователите смятат, че да се отървете от този навик, не е достатъчно трудно, всъщност дори не е нужно да се отказвате от смартфона си. Номерът е да устоите на изкушението, поне опитайте.
Проучването показва, че хората, които държат телефоните си в полезрението, а не скрити, са по-добри в това да оставят телефоните си и да се концентрират. В същото време учените отбелязват, че, уви, няма да е толкова лесно да овладеете социалната интелигентност. Работата върху това обаче най-вероятно ще доведе само до подобряване на социалния живот и изграждане на отношения с близките.
Превод: GlasNews