В мъгливите гори на североизточен Еквадор дебне малка змия с голяма тайна - в анатомията на представителите на този нов вид учените откриха останки от таз, който не им е нужен, откакто за първи път са загубили краката си преди около 150 милиона години, пише IFL Science.
Според еквадорския изследовател Марио Й. Янес-Муньос от Националния институт по биоразнообразие (INABIO), представителите на този вид по същество са реликва от времето, поради което са успели да се скрият от човешките очи толкова дълго време и много рядко се срещат в местните гори.
Изследователите са се натъкнали на нов вид в еквадорската Амазония - малката боа е наречена Tropidophis cacuangoae на Долорес Какуанго, смятана от учени и местни жители за "еталон на феминизма и човешките права" в началото на 20 век. Основната особеност на новия вид е, че те носят еволюционен боклук в багажника си - останки от таз, който не им е необходим отдавна.
Например, известно е също, че питоните притежават рудиментарен таз, както и две шпори, които някога всъщност са били крака.
Имайте предвид, че Tropidophis cacuangoae не са единствените змии, които са запазили рудиментарни органи или крайници - остатъци от еволюцията, които показват, че не е достатъчно просто да спрете да се нуждаете от нещо, за да еволюира един организъм, за да го има.
Изследователите отбелязват, че сега новият вид се присъединява към групата на "рудиментарния таз" - малка боа, която наскоро беше описана от учени, работещи в еквадорската Амазонка. Известно е, че представителите на този вид достигат около 20 сантиметра дължина.
Tropidophis cacuangoae е шестият вид Tropidophiidae, роден в Южна Америка. Изследователите отбелязват, че е кръстен на два екземпляра, които преди това са били открити в Националния резерват Колонсо Чалупа и в частния парк Сумак Каусай.
Превод: GlasNews