Въпреки че места като Гиза лесно идват наум като известни туристически атракции, грешка е да се предположи, че там се намира най-старата пирамида в света. Оказва се, че се намира извън Египет.

Най-старата пирамида в Египет

Недалеч от Голямата пирамида в Гиза, само на няколко километра на юг, се намира най-старата пирамида в Египет. Разположена в Сакара, пирамидата на Джосер е построена около 2630 г. пр.н.е. д. като паметник на крал Джосер.

Това архитектурно чудо предшества Голямата пирамида, построена за цар Хуфу с около 70 години. Пирамидата на Джосер има специален външен вид, различен от пирамидите в Гиза. Построена е чрез подреждане на каменни платформи една върху друга, образувайки стъпаловидна пирамида.

Вдъхновението зад този дизайн е първосвещеник на име Имхотеп, който е бил съветник на Джосер. Изключителните способности на Имхотеп като светило в областта на изкуството и науката бяха толкова необикновени, че след смъртта му той беше обожествен, в крайна сметка почитан като бог на мъдростта и медицината.

Дълги години се смяташе, че пирамидата на Джосер е най-старата пирамида, откривана някога. Въпреки това, скорошни находки в отдалечено кътче на земното кълбо промениха фундаментално този разказ, показвайки, че египтяните може да са били изпреварени в надпреварата за построяването на най-старата пирамида, пише IFLScience.

Първата пирамида в Перу

В древни времена пирамидите са били на мода в Америка, а наклонените храмове са били популярни в империите на маите, ацтеките и инките. Сред най-емблематичните от тези архитектурни чудеса е храмовият комплекс Тикал в Гватемала, който украси екрана в Междузвездни войни: Епизод IV: Нова надежда, наред с други.

Въпреки това, за да се разкрие най-старата пирамида в западното полукълбо, човек трябва да предприеме значително пътуване на юг през джунглите на Централна Америка до издигнатата пустиня на Перу. Именно в този район в началото на 20-ти век археолозите случайно се натъкват на древния град Карал.

Предвид сложния характер на обекта, изследователите първоначално спекулираха, че Карал изглежда е бил сравнително скорошна структура. Въпреки това, новаторско проучване, публикувано през 2001 г., коренно промени това мнение. Използвайки радиовъглеродно датиране, за да определят възрастта на материалите, използвани при изграждането на Карала, авторите на изследването направиха изумителни открития. Те предполагат, че този древен град може да е бил основан още през 2627 г. пр.н.е.

В светлината на това изключително откритие археолозите спекулират, че шестте пирамиди на Карал, включително внушителната пирамида на Майор, може да са предшествали египетското строителство в Сакара. Въпреки това, поради неуловимата точна възраст на структурите на Карал, остава трудна задача да се определи окончателно коя от тези древни цивилизации е извършила подвига да построи пирамидите първа.

Гунунг Паданг - просто хълм или най-старата пирамида в света?

От десетилетия археолозите се борят с въпроса къде се намира най-старата пирамида в света - в Египет или Перу. Въпреки това, сравнително новодошъл в това състезание сега се очертава като потенциален победител. Разположен в Индонезия, разтегнатият мегалитен комплекс, известен като Gunung Padang, се издига на върха на хълм, за който някои учени твърдят, че може да има признаци на изкуствена структура.

Представена за първи път през 2018 г., тази теория предизвика разгорещен дебат и срещна съпротива от научната общност. Въпреки скептицизма, екипът от археолози казва, че е натрупал убедителни доказателства, че хълмът е умишлено оформян на етапи в продължение на безброй хилядолетия.

Използвайки силата на радар, проникващ в земята, тези изследователи твърдят, че са открили доказателства за фундаментен слой, построен преди най-малко 9500 години и потенциално на възраст от 28 000 години. Ако тези твърдения се потвърдят, тогава Gunung Padang със значителна разлика ще стане най-старата пирамида в света.

Превод: GlasNews