Двама дългогодишни жители на Бруклин се излежаваха в жегата, взирайки се в тротоарна яма, често наводнявана от спукан пожарен хидрант, когато им хрумна идеята да направя импровизиран аквариум от локвата.

„Започнахме да се шегуваме: какво ще стане, ако добавим рибки“, спомня си Хадж-Малик Ловик, 47-годишен, живял цял живот в квартала Бедфорд-Стъйвесант. „Тъй като винаги има вода в ямата, защо не превърнем това в нещо по-интересно?“

След като укрепват краищата на ямата с камъни и тухли, те купуват 100 обикновени златни рибки от магазин за домашни любимци за и ги изхвърлят вътре. Появата на риба с размер на фъстък, плуваща около плиткия басейн, бързо се превърна в сензацията на квартала, привличайки посетители, които го нарекоха „Аквариумът Hancock Street Bed-Stuy“.

Но тъй като видеоклипове и новини за аквариума бързо се разпространиха онлайн, проектът предизвика загриженост от страна на градските власти и реакция от страна на защитници на правата на животните. В ранните часове в сряда сутринта двама жители на квартала, Емили Кембъл и Макс Дейвид, извършиха спасителна мисия. С помощта на мрежи и найлонови торбички те извадиха около 30 риби от два инча дълбоки води. Казват, че са спасявали рибите от нечовешки условия. Но операцията предизвика разгорещен дебат за облагородяването в исторически черния квартал, който през последните години видя приток на млади бели жители.

„Много съм наясно с оптиката на бяло юпи, което идва тук и казва на този човек, който цял живот е живял в квартала, че не знае какво прави“, каза Кембъл. „Съчувствам на това. Просто не искам да гледам как 40 риби се задушават в локва от собствените си отпадъци.”

29-годишната Кембъл каза, че работи, за да върне спасените риби, като държи много от тях в резервоари в апартамента си. Няколко души са ѝ пратили сигнали относно оставащите риби в локвата. „Все още съм загрижена за благосъстоянието на рибите, но съм по-загрижена за разногласията в общността“, каза тя.

Двамата, построили аквариума, казват, че са обогатили квартала и са осигурили по-добър живот на златните рибки, които обикновено се продава като храна за по-големи морски видове. Те хранят рибите три пъти на ден и на смени се грижат за тях, като гарантират, че пожарният хидрант остава на бавна струя. „Имам чувството, че помагаме на златната рибка“, каза Ловик. „Тези хора дойдоха тук и просто искат да променят нещата.“

Снимки: AP