Устойчивите на антибиотици бактерии може да се повишат. Можем да приемем, че потенциално опасните микроби предпочитат да живеят на повърхността на Земята – на места, където се събират животни и хора, но ново проучване показва, че това не е съвсем вярно.
В ново проучване учени от университетите Лавал в Квебек (Канада) и Клермон-Оверн (Франция) установиха, че супербактериите се крият на може би най-незабележителното място, пише New Atlas.
Противогъбичните бактерии и гъбички убиват почти 1,3 милиона души по света всяка година, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Борбата с тези супербактерии става все по-трудна всяка година, въпреки че изследователите се опитват да разработят нови методи, например:
използването на злато;
използването на самосглобяващи се "наномрежи";
използването на антибиотици за промяна на формата.
Поради значителната заплаха от супербактериите, учените непрекъснато се стремят да научат повече за това как те се движат около нашата планета и се размножават. По време на проучването учени от Канада и Франция прекараха две години в „хващане“ на облаци, плаващи около спящ вулкан в Централния масив на Франция. Учените са работили в метеорологичната станция, която се намира на надморска височина от 1465 метра на върха на Puy de Dome. Общо 12 сесии за вземане на проби от облак бяха проведени в продължение на две години.
Резултатите от изследването показват, че облаците съдържат около 8000 бактерии на милилитър вода, докато в същия обем вода са открити повече от 20 000 копия на гени, които са устойчиви на антибиотици. Но дори това не е всичко, изследователите откриха, че съставът на супербактериите в облаците зависи от пътя, по който са пътували. Например облаците, които летят през океана, съдържат различни видове устойчиви на антибиотици бактерии от тези, които летят изключително над сушата. Последните имат повече супербактерии, които са опасни за добитъка.
Имайте предвид, че атмосферата отдавна се смята за транзитна точка за бактерии, но учените бяха изненадани да видят същите количества супербактерии в облаците, както на сушата. Според първия автор на изследването, Флоран Роси от Университета на Лавал, това изследване е първото, което доказва, че облаците съдържат гени за резистентност към антибиотици от бактериален произход и дори при такива концентрации, които са сравними с други природни среди.
Такива бактерии обикновено живеят на повърхността на растителността или почвата. Те се разпръскват от вятър или човешка дейност, а някои от тях очевидно се издигат в земната атмосфера и участват в образуването на облаци.
Изследователите смятат, че такава висока концентрация на супербактерии в облаците се дължи на използването на антибиотици в животновъдството. Авторите на изследването подчертават, че проследяването на източниците на толкова много опасни гени може да бъде нова изследователска тема в бъдеще.
Превод: GlasNews