Възрастта на Земята е 4,6 милиарда години – през това време нашата планета е претърпяла много климатични промени и еволюционни кръгове и ние все още се стремим да надникнем в нейното минало, за да научим повече за планетата, превърнала се в дом на човечеството.
Още през 2016 г. геолози проучваха изоставена канадска мина и направиха изненадващо откритие. На дълбочина около 3 километра те откриха течаща вода - анализът на пробите показа, че това е най-старата вода на Земята, а възрастта й е от 1,5 до 2,64 милиарда години.
През цялото това време тя е била изолирана, което може би позволи да бъде запазена в оригиналния си вид, пише IFLScience. Според автора на изследването, професор Барбара Шерууд Лолар, тя и колегите също са открили следи, показващи, че някога е имало живот в тази вода.
Първо, сулфатът във водата е запазил "пръстов отпечатък", показващ наличието на живот в нея. Второ, този сигнал, който откриха, трябва да е произведен от микробиологията. Трето, той трябваше да бъде получен за достатъчно дълъг период от гледна точка на геологията.
Според Шерууд Лолар факт е, че микробите, които произвеждат този подпис, не могат да направят това в рамките на един ден - отнема им много повече време. Изследователите предполагат, че микробите са оцелели в продължение на хиляди години, използвайки субстрати, произведени от радиация.
Обърнете внимание, че сулфатът в най-древната вода в света не е същият като съвременния сулфат от течащата надолу повърхностна вода. Изследователите открили, че този сулфат се образува от реакция между вода и скала. Според съавтора на изследването Лонг Ли, асистент професор по земни и атмосферни науки в Университета на Алберта, това предполага, че реакцията трябва да е настъпила естествено и всъщност може да продължи, докато водата и скалата са в контакт, потенциално да продължи милиарди години.
Това откритие изигра важна роля в науката, но също така даде представа какъв е вкусът на най-старата вода на Земята. Гледайки напред, това изобщо не е нещо, което бихме могли да предотвратим. Според Шерууд Лолар, която опита най-древната вода на планетата, тя предположи, че течността ще има солен вкус. Реалността се оказа, че водата е изключително „солена и горчива“, всъщност в пъти „по-солена от морската вода“. Това обаче не е изненадващо, като се има предвид, че вече е на около 2 милиарда години.
Превод: GlasNews
Тъп селски бек 21:32, 23.06.2023
Ми чи то и аз съм изграден от материя на около 14 милиарда години мъ никой не ме кани да ме дават по телевизията.
:) 06:49, 22.06.2023
Накрая ще я бутилират и ще има срок на годност. Ето хората как съсипваме всичко
Асан не е ли ора 09:59, 22.06.2023
Невероятен превод, май от изкуствен интелект е правен?!? Потърсете, вие от "ГЛАС", някой с естествен интелект, барем, редакция на преводите да прави! Късмет и успех с бъдещите статии!
Спас безделника 12:00, 22.06.2023
Ясно е че като вариш скала със суфати, водата ще стане горчиво солена. Еми там, около Търново, има същата история - "Воняща вода", при това без да слизаме на 2 клм. А микроорганизмите един дявол знае как са попаднали там - може от ботушите на миньорите или на спелеолозите, които все пак не са летели до дъното.
Ха ха 16:13, 22.06.2023
Течаща изолирана!!! вода в изоставена мина която някога е работила!!! Канарчетата ги няма тук.
Парадокс
Пълни глупости, но пък им плаща. Течаща изолирана вода на 2 милиарда години. При това щом е изолирана значи не се втича от вън на вътре, а само изтича навън, защото инак няма как да е течаща. Тя като е текла толкова години и като гледам дебита от снимката излиза, че този "извор" е "създал" всичката вода на Земята.
А 20:48, 22.06.2023
Една подводница немогат да открият а открили вода на две хиляди години ????????