Парите не могат да купят щастие. Не се раждай красива - раждай се щастлива. Нямаше да има щастие, но нещастието помогна. Хората винаги са се опитвали да разберат каква е тя, тайната на щастието. И защо някой се радва на живота дори в най-трудните моменти. А други страдат, въпреки че всичко изглежда перфектно - семейство, апартамент, кола...

В Дания е открит научен институт на щастието. В Бутан има цяло Министерство на щастието. Но най-дългото и задълбочено изследване на мистериозното и ефимерно вещество се провежда от най-престижния Харвардски университет. 85 години подред!

Всичко започва през 1938 г. Първите опитни "мишки" бяха, от една страна, студенти от Харвард - младежи от богати семейства, каймакът на обществото, пише КП. Включително Джон Кенеди, бъдещият президент на Съединените щати. От друга страна, техните връстници от бедните квартали на Бостън, децата на безработни и престъпници.

Минаха години. Студенти правеха кариери, женеха се, раждаха деца, местеха се, забогатяваха, фалираха, ходеха на църква и на избори, боледуваха, развеждаха се, овдовяваха, умираха. През цялото това време учените са наблюдавали, тествали, разпитвали и анализирали.

Сега почти никой от първите участници не е жив. Появиха се нови – техните деца и внуци. Така че изследването продължава, за щастие все още има много въпроси!

Изследването се ръководи от професора по психиатрия от Харвард Робърт Уолдингър. Той е четвъртият на тази позиция, на поста почти двадесет години, от 2005 г. насам. Уолдингер току-що написа „Добрият живот“, в който събра основните изводи – своите и тези на предшествениците си.

УДОВОЛСТВИЕ И СМИСЪЛ

Да започнем с теорията. Харвард все пак!

Формулата на щастието според Уолдингер е следната: правим това, което има смисъл, заедно с хората, които са ценни за нас.

Щастието е два вида, обяснява професорът.

1. Хедонистичен: чувствам ли се добре в момента, наслаждавам ли се на живота?

2. Евдемоничен: Има ли смисъл в живота ми? Дали това, което правя, отговаря на моите ценности? Ценя ли хората, с които живея и общувам?

И двата вида щастие са важни за нас. Но в течение на живота приоритетите могат да се променят. И при различните хора пропорциите на хедонизма и "смисленото" щастие са различни.

Всички искаме да сме щастливи и да се наслаждаваме на момента - и никой от нас не обича да чувства, че животът няма смисъл. В същото време не винаги получаваме моментно удоволствие от ценното за нас, обяснява Уолдингер. - Прибирате се уморени от работа, а след това детето е палаво и за стотен път моли да му разкажете една и съща приказка. Наслаждавате ли се на този момент? Ами не, разбира се, че не. Но детето ви е скъпо - и вие вземате книга и прочитате тази приказка. И е в съответствие с вашите ценности.

Основното откритие за 85 години: за щастието най-важното са отношенията с другите хора. Искрено, топло и дълготрайно. Да, заживели са щастливо, като в приказка.

Но! Тук не става въпрос само за успешен брак (въпреки че самият Уолдингер, между другото, е женен от 37 години). Не бързайте да гледате със съжаление приятел ерген, на когото вчера завиждахте.

„Отчитат се“ различни отношения. Приятелство - особено ако с вас са верни другари от училище или колежа. Близост между родители и деца, братя и сестри. Увереност в подкрепата на колегите. Дори искреното съчувствие към съседите и приятелските диалози във фитнес клуба отиват в една и съща касичка.

Първото поколение участници в проучването премина през Голямата депресия в САЩ и Втората световна война, много от тях бяха на фронта.

- Когато ги питаха какво им помага да оцелеят, всички говореха за хора, за взаимоотношения. Войниците бяха подкрепени с писма от дома и другари. По време на икономическата криза съседите споделяха помежду си, помагаха на най-нуждаещите се. Добрите взаимоотношения ни помагат да преминем през житейските бури и в крайна сметка ни правят по-щастливи. Колкото повече социални връзки имате, толкова по-вероятно е да живеете добре и дълго време, обобщава професорът.

И отново всичко е индивидуално: взаимоотношенията са важни за всеки, но в различна степен. Никой не е отменил интровертите и екстровертите. Да искаш да си в тишина, сам със себе си е нормално. Самотният живот не изключва щастието.

Но защо връзките са толкова критични?

„Най-вероятната хипотеза е, че самотните, социално изолирани хора живеят в състояние на хроничен стрес, имат по-високи нива на кортизол, хормона на стреса“, казва Уолдингер. - Най-лошите моменти в живота ми бяха, когато бях сам. Аз, човек от малък град в Айова, отидох в Харвард и в началото бях изгнаник там. Беше много трудна година, след това намерих приятели. И по-късно участието в проучването ме накара да преосмисля собствените си връзки. По принцип мога да работя цял ден - да преподавам, да пиша статии, да чета, да отговарям на писма и т.н. Но започнах да намирам време да отида някъде с децата или да се срещна с приятели. В момента това е, което правя първо и единственото време, което ми остава, е да проверя имейл или да редактирам статии.

МЪДРИЯТ ЕГОИСТ Е АЛТРУИСТ

Какво друго ни прави щастливи? Щедрост. Любопитство и отвореност към нови неща, желание за промяна и адаптация. Здраве. Свобода и способност сами да вземате решения - поне по жизненоважни въпроси. Увереност.

- Неслучайно всички религии по света говорят за доброта и щедрост. Хората, които мислят само за себе си, по-трудно са щастливи. Очарован съм от фразата на Далай Лама: „Мъдрите егоисти се грижат за другите“, признава Уолдингер. - Защото помощта и грижата носят радост и удовлетворение преди всичко на самите нас. И да, дружелюбието и искреният интерес към хората могат да бъдат развити и обучени.

Психиатърът нарича това "социална годност". Ходите ли на фитнес или басейн няколко пъти седмично, за да поддържате форма? Същото трябва да се направи и с взаимоотношенията!

- Няма да отнеме много време: текстово съобщение от време на време, среща в кафене, разговор по време на разходка. Но ако правим тези прости неща редовно, връзките ни с хората стават живи и силни, - споделя препоръките си водещият световен експерт по щастие.

И социалните мрежи също са комуникация? Помагат ли да бъдем щастливи?

- Ако използваме социалните мрежи и месинджърите, за да поддържаме връзка с други хора, да намираме нови контакти, да поддържаме тези, които вече имаме, да. Но ако просто консумираме съдържание, превъртаме през емисията - напротив, ставаме по-лоши.

ТРИ СЪВЕТА НА ЕДИН ПРОФЕСОР

Хубаво е там, където нас ни няма?

„На всяко поколение изглежда, че светът върви към пропастта, философски отбелязва Уолдингер, „Щастието зависи от това, което ни липсва. Ако всичко наоколо е с главата надолу, най-вероятно ще се почувстваме по-щастливи, когато постигнем стабилност. И ако ни е много скучно, ярките емоции ще дадат щастие. Това отчасти е щастието в това, което нямаме.

Но какво да кажем за парите?

Те също играят роля, разбира се. Но по-правилно е да говорим за „икономическа сигурност“, казва Валдингер.

„Ако човек няма от какво да си купи храна и няма къде да живее, той едва ли ще бъде щастлив“, разумно смята ученият.

Но. Важен е комфортът и нивото на доходите, необходими за него (дом, храна, облекло, развлечения ...). И не богатство, не милиони.

Пропускаш и няма да хванеш?

Има много митове около щастието. Един от тях - трябва да се напрегнете, за да постигнете щастие, и едва тогава можете да се отпуснете. Невъзможно е винаги да бъдеш щастлив - уверен е професорът. Изследвали сме хиляди животи. Никой не беше щастлив през цялото време.