Не е тайна, че гладът влияе на нашето физическо и психологическо благополучие. В ново проучване обаче учените са установили, че паяците са способни да изпитат такъв чудовищен глад, че буквално да започнат да губят зрението си.
В новото проучване учените от университета в Синсинати се фокусираха върху смелия скачащ паяк (Phidippus audax), който е един от най-често срещаните видове и разчита до голяма степен на светлочувствителни фоторецептори в големите си очи, използвани за намиране на плячка.
Учените са открили, че когато паяците не получават нужното количество хранителни вещества, тези фоторецептори започват да избледняват малко по малко, докато не бъдат напълно загубени, пише Science Alert. Според съавтора на изследването, биологът Елке Бушбак, факт е, че работата на тези рецептори изисква много енергия и затова понякога е трудно за паяците да се справят с енергийните си нужди.
В проучването учените са изследвали 9 паяка, лишени от хранителни вещества, и след това са сравнили данните си с 12 контролни паяка, които не са имали дефицит на хранителни вещества. Учените изследвали фоторецепторите на паяците и в двете групи и установили, че по-голямата част от увреждането е концентрирано в частта на окото, където са най-плътни. В същото време щетите са минимални на други места. Освен това учените забелязали, че паяците на диетата като цяло са по-малки от контролната група.
Според Бушбек загубана на зрение, наблюдавана при паяци в проучването, е сравнима със свързаната с възрастта макулна дегенерация (AMD) при хората. Сега изследователите вярват, че чрез по-подробно изучаване на този процес на загуба на зрението при паяците, те могат да намерят начин за лечение на това състояние при хората.
Резултатите от изследването показват, че начинът, по който се губят фоторецепторите, е много подобен на макулата, частта от човешкото око, отговорна за обработката на това, което е точно пред нас. Имайте предвид, че метаболизмът на човешкото тяло преди е бил свързван със зрителни проблеми, въпреки че подробностите не са ясни.