Скорошно проучване е установило, че преминаването от животински продукти към растителна диета може да има огромно въздействие върху човешкото здраве, екологичната устойчивост и потребителските разходи.

В проучването учените са разгледали различни алтернативи на месо и млечни продукти, от минимално обработени варианти като боб и темпе, до преработени храни като вегетариански бургери, млека на растителна основа и нови иновации като лабораторно отгледано месо, пише The Conversation.

Според проучване, публикувано в списание PNAS, бобовите растения, включително соята, грахът и бобът, се открояват като най-полезните заместители на месото и млякото. В страни с високи доходи, като Обединеното кралство и САЩ, преминаването към диета, богата на тези непреработени растителни храни, може значително да намали хранителния дисбаланс и свързаните с диетата заболявания като сърдечни заболявания, рак и диабет.

От екологична гледна точка, отглеждането на бобови растения вместо отглеждането на добитък може да намали използването на земя и вода с повече от половината, като същевременно значително намали емисиите на парникови газове. В допълнение, цената на хранителните продукти може да бъде намалена с повече от една трета, което прави такъв преход към нова диета икономически привлекателен, според Марко Спрингман, старши изследовател по екологични и здравни въпроси в Оксфордския университет и автор на изследването.

Преработените храни на растителна основа, като вегетариански бургери и млека на растителна основа, също имат значителни ползи, въпреки че техните ползи за околната среда и здравето са малко по-малко от тези на бобовите растения. Те остават по-достъпни от традиционните животински продукти, но в същото време имат по-висока цена и емисии поради енергията, необходима за преработката. Въпреки тези недостатъци, те все още превъзхождат месото и млякото при намаляване на въглеродния отпечатък и увеличаване на приема на диетични фибри и хранителни вещества, особено когато заместват животинските мазнини и холестерола в диетата, според Спрингман.

Tempeh, ферментирал соев продукт, също се очертава като възможна алтернатива на тези продукти, съчетавайки полезните свойства на целите соеви зърна с ниски изисквания за обработка и разходи. Това го отличава от другите преработени алтернативи, като предлага практичен и питателен вариант за основна храна.

За разлика от това лабораторно отгледаното месо се класира ниско в това сравнение. Производството му в момента е енергоемко, което води до емисии на парникови газове, сравними с тези на конвенционалното говеждо месо, а цената му е непосилно висока, обяснява Спрингман. Въпреки че бъдещият технологичен напредък може да намали тези бариери, настоящите доказателства сочат, че отгледаното в лаборатория месо не е нито здравословна, нито приемлива за околната среда алтернатива на традиционното месо или заместители на растителна основа.

Проучването призовава за политически мерки за насърчаване на консумацията на устойчиви и питателни храни на растителна основа. Преходът към диета, базирана на бобови растения и пълнозърнести храни, може не само да допринесе за укрепване на човешкото здраве и благосъстоянието на планетата, но и да се вмести в бюджета на повечето семейства, демонстрирайки, че изборът на здравословна храна не е задължително да бъде по- скъпо, смятат авторите.

Превод: GlasNews.bg / Снимка: Freepik