Скорошно проучване, представено на срещата на Американския колеж по кардиология (ACC) Asia 2024 в Индия, отново повдигна въпроси за въздействието на хроничната консумация на кофеин върху сърдечно-съдовото здраве. То подчертава, че хората, които редовно консумират големи количества от него, особено повече от 400 милиграма на ден, могат да бъдат изложени на повишен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания, дори ако иначе са здрави.

Това проучване допълва продължаващия дебат за ефектите на кофеина върху здравето на сърцето, който е бил обстойно изследван през годините с различни заключения, пише MedicalNewsToday.

В проучването участват 92 здрави хора на възраст от 18 до 45 години, които оценяват реакцията на сърдечно-съдовата система към физическа активност. Изследователите измерват кръвното налягане и сърдечната честота преди и след триминутния степ тест. Бяха събрани и данни за обичайната консумация на кофеин от участниците, която включваше кафе, чай, енергийни напитки и сода. Резултатите показват, че близо 20% от участниците консумират повече от 400 милиграма кофеин дневно, което се равнява на около четири чаши кафе или две енергийни напитки.

Ефектите на кофеина върху автономната нервна система са особено очевидни в резултатите от проучването, което показва, че участниците с по-висок прием на кофеин имат значително по-високи нива на сърдечната честота и кръвното налягане след тренировка. Водещият автор на изследването Нанси Кагатара подчертава, че редовната консумация на кофеин може да наруши функционирането на парасимпатиковата нервна система, което води до подобни сърдечно-съдови реакции. Тези нарушения могат да увеличат риска от развитие на хипертония и други заболявания с течение на времето.

Констатациите са в съответствие с предупрежденията на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), която отбелязва, че докато 400 милиграма кофеин на ден обикновено се считат за безопасни за повечето възрастни, индивидуалните реакции към него могат да варират. Проучването показва, че дори леко превишаване на този праг, по-специално до 600 милиграма или повече, може да представлява опасност. Експертите са съгласни, че въпреки че резултатите от проучването не са меродавни, те ни напомнят за важността на умереността. Те също така отбелязаха, че прекомерната консумация на кофеин, особено чрез енергийни напитки, става все по-разпространена сред тийнейджърите, които може да са по-уязвими към отрицателните му ефекти.

Учените посочиха потенциални странични ефекти от прекомерната консумация на кофеин, като тревожност, нарушения на съня и дехидратация. От друга страна, кардиологът Ю-Минг Ни изрази разочарование от противоречивите резултати от многобройни изследвания върху кофеина. Той призова хората да не изучават непрекъснато ефектите от кафето, а да се съсредоточат върху енергийните напитки, които могат да съдържат тревожно високи количества кофеин.

За да намалите рисковете, свързани с високата консумация, експертите съветват постепенно да намалявате дозата си, да не пропускате приема на вода и да потърсите помощ от специалисти, за да промените диетата си.