Срутването на древна пирамида в Мексико предизвиква страх сред местното племе, което предупреждава, че разрушението е „лошо предзнаменование“.

1100-годишната тухлена пирамида, намираща се в археологическата зона Ихуацио в мексиканския щат Мичоакан, се срути от едната си страна поради проливните дъждове в региона.

Пирамидите са построени на източния бряг на езерото Пацкуаро, окупирано от империята Пурепеча от 900 г. до пристигането на испанските завоеватели в региона през 1530 г.

Потомците на древното племе пурепеча, което е построило постройката, твърдят, че бурята може да е сигнал за предстояща гибел, тъй като подобно събитие се е случило, „защото боговете са били недоволни“.

Пирамидата се срутва в ранните часове на 30 юли след буря, връхлетяла региона.

Националният институт по антропология и история на Мексико (INAH) заяви, че в басейна на езерото са паднали проливни дъждове, които са се натрупали над очакваните средни количества валежи.

„В централната част на южната фасада на една от пирамидалните основи на археологическата зона Ихуацио е настъпило срутване“, се казва още в изявлението на INAH.

'Високите температури, регистрирани преди това в района, и последвалата суша са причинили пукнатини, които са благоприятствали филтрирането на вода във вътрешността на предиспанската сграда'.

Поне шест от стъпалата на пирамидата върху плочите на външната стена са били повредени. Снимки от мястото на инцидента показваха водопад от тухли, който се стичаше на каскада отстрани и в купчина в близост до постройката.

Въпреки че от INAH твърдят, че срутването се дължи на естествени причини, член на племето пурепеча предполага, че става дума за нещо по-зловещо.

За нашите предци, строителите, това е било лошо предзнаменование, което е показвало близостта на важно събитие - пише във Facebook Тариакуири Алварес, член на племето.

„Преди пристигането на конкистадорите се е случвало нещо подобно, което за тогавашния мироглед на пурепеча е било, защото боговете Нана Куерхаепири и К'ери Курикуери са били недоволни“.

Зоната на Ихуацио е смятана за столица на владенията на народа пурепеча по време на разцвета на неговата окупация до края на управлението на племето в началото на XVI век.

В разгара си обектът е заемал около 370 акра и е бил дом на поне 84 постройки, седем от които все още са изложени в археологическия парк.

Той също така служи като фон за поражението на народа пурепеча от империята на ацтеките през 70-те години на XIV в. - което превръща племето в една от единствените местни групи в региона, които не са били завладени от ацтеките.

В продължение на близо 10 години кралят на империята Пурепеча Цицик Пандакуаре защитава племето си от нападението на ацтеките, които се опитват да установят господство над целия регион.

Според сведенията по време на битката хората му убиват повече от 20 000 ацтекски войници, което позволява на Пурепеча да запази властта си в Западно Мексико от XIV до началото на XVI в.

Днес пирамидите Ихуацио се считат за един от най-големите археологически обекти в региона.

INAH заяви, че е предприела мерки за защита и възстановяване на пирамидите, като е уведомила застрахователната компания Agroasemex, която покрива всички археологически обекти, за да започне процес на получаване на средства.

Дейностите по оценка на щетите продължават и са насочени не само към възстановяване на засегнатата част, но и към цялостно възстановяване на структурата на сградата - заявиха от INAH.

Унищожените структури следват и разпадането на популярен обект в националния парк на Юта, който внезапно се срути вследствие на ерозията в четвъртък.

Двойната арка, която е наричана още Тоалетната купа и Басейнът на полумесеца, се е образувала от 190-милионния пясъчник Навахо, възникнал през периода от края на триаса до началото на юрата.

От момента на образуването си този финозърнест пясъчен елемент е бил подложен на разпиляване и ерозия от времето, вятъра и дъжда.

От Службата на националния парк заявиха, че все още не са наясно какво е причинило срутването на Тоалетната купа, и заявиха, че не са докладвали за наранявания в резултат на това.

Превод: GlasNews