Зашеметяващо ново изображение, заснето от сателита Aqua на НАСА, показва огромна маса от топящ се морски лед, който се върти в елегантни пасажи около руския полуостров Пянгин в Арктика. Въпреки неописуемата красота на изображението, то е и мрачно напомняне за човечеството, че ефектите от изменението на климата стават все по-силни и по-опасни всяка година.

Имайте предвид, че снимката е направена от сателит на 28 май. Тогава учените успяха да направят снимка на ослепително ледено представление, което кръжи около Охотско море и се простира на стотици километри, недалеч от брега на заснежения руски полуостров Пягин, пише Space. По-късно изображението беше публикувано от Земната обсерватория на НАСА.

Тези ефирни бели водовъртежи се появяват тук всяка година и са съставени от топящ се морски лед, носен от океанските течения. Изследователите отбелязват, че полуостровът всъщност е „гореща точка“ за тези видове водовъртежи, тъй като студеният въздух и прясната вода, вливащи се в морето от реките, всъщност допринасят за образуването на особено дебел морски лед. Част от този лед все още може да се види на изображението в близост до северния бряг на полуострова.

През пролетта и лятото, когато морският лед се топи, счупените парчета лед се изтласкват на юг от вятъра, според изследователите на НАСА. Така те попадат във водовъртежните океански течения, създадени от група малки острови, разположени на юг от основната суша.

Любопитно е, че създадените ледени вихри могат да бъдат с различни причудливи форми и размери. Например през декември 2022 г. рязко застудяване в Обединеното кралство създаде много малки водовъртежи или както ги наричат ​​още „ледени палачинки“ в Шотландия.

арктически морски ледцял екран
Сателитно изображение на ледени водовъртежи в Охотско море Снимка: NASA

По-големите вихри могат да се задържат няколко месеца и понякога да се преместят на юг чак до Япония. Например през 2018 г. край бреговете на Хокайдо бяха наблюдавани няколко големи водовъртежа, всеки от които достигаше невероятните 50 километра.

Изследователите забелязаха, че водовъртежите се появяват по-рано всяка година, тъй като през зимните месеци в Арктика се образува по-малко морски лед, а това, което има, се разпада по-рано поради изменението на климата.

Учените отбелязват, че на 6 март Арктика е достигнала своя годишен максимален обем на морския лед - уви, той стана 6-ият най-нисък в историята. Изследователите също така забелязаха, че оттогава морският лед в Охотско море се топи по-бързо, отколкото в останалата част на Арктика, но причините все още не са ясни.

Резултатите от проучване, публикувано през февруари 2023 г., показват, че обемът на морския лед в Охотско море е намалял с около 9% през десетилетието от 1979 до 2010 г. В Арктика морският лед също изчезва, поради което учените се опасяват, че човечеството скоро ще трябва да се изправи пред последствията от изменението на климата и затоплящата се планета.

Превод: GlasNews