Пойнт Спенсър е място в Аляска, което е изглеждало различно по различно време. Понякога беше земя, понякога море. Днес учените могат да направят уникални открития тук.
Увеличен под микроскоп, пясъкът изглежда като лъскави полускъпоценни камъни, пише Atlas Obscura.
Те са частици, представляващи широк спектър от минерали. Включва зеленикав оливин, както и синьо-зелен глауконит и оранжев кварц. Тази комбинация разказва много за формирането на Point Spencer.
Години наред това място се намираше на повече от 800 километра навътре в сушата. Това беше центърът на Берингия - земята, която свързваше Азия и Северна Америка през последната ледникова епоха. След като се разтопи, морската вода го заля. В същото време Пойнт Спенсър беше последната точка на сушата. Водата е покривала това място само преди шест хиляди години.
Когато се формира съвременната брегова линия, стопената вода се влива в морето през устието и басейна на Имурук. В същото време в басейна нахлува вода с различни материали. Всичко има специален минерален състав. Това включва вулканични скали, тинести седименти, както и злато от планините Киглууике на юг.
Разнообразни течения създадоха своеобразна "кука" зад устието. Те донесоха различни парчета камъни, пясък и органични вещества. Всичко това беше умерено разпределено между полуостров Сюард и откритото море.
Днес се знае, че на това място е процъфтявала и търговията. Тук са открити останки на възраст от 300 до 600 години. Хората се опитвали да живеят тук, въпреки трудните условия.
През 20 век американската армия използва това място. Известно време тук е била най-високата сграда в Аляска - радионавигационна кула. Тя обаче била демонтирана.
Днес има планове за изграждане на изследователска станция и ново пристанище в Порт Спенсър. Но вълните, които го заливат, винаги ще оставят редица малки бижута.
Превод: GlasNews