Информация за шест метеорита, паднали на територията на България, се пази в архивите на БТА. По повод природното явление от снощи, видяно и чуто във Видин, за което румънските власти съобщиха, че е метеорит, взривил се във въздуха.
Mетеорит? Светлина озари небето, силен гръм стресна Северозапада ВИДЕО
Данни през годините показват, че метеорити са паднали на територията на нашата страна през 1740 г., 1874 г., 1904 г., 1917 г., 1931 г. и 1966 г.
Най-старият метеорит, за който е известно, че е паднал на територията на България, е този в Разград. На 25 октомври 1740 г. в района на града са открити два метеоритни къса с маса съответно около 22,5 килограма и 2,5 килограма.
На 20 май 1874 г. край с. Върба, община Белоградчик, пада метеорит, който прави кратер с дълбочина един метър. Теглото му е около 3,6 килограма. Първата публикация за метеорита е от 1874 г. на френския професор по геология Габриел-Огюст Добре. В световните метеоритни каталози този метеорит най-често се означава с името Virba. Той принадлежи към групата на sporadosideres, от раздел oligosideres. Най-големият къс от метеорита – 3,040 килограма, се съхранява в Музея по естествена история в Будапеща, Унгария. Къс от 104 грама се намира в Музея по естествена история във Виена, Австрия, къс от 74 грама – в Музея по естествена история в Париж, Франция. Три къса с общо тегло от 38 грама се съхраняват в Британския музей, а други три с тегло 1,5 грама, 4,5 грама и 1,8 грама – в Музея по естествена история в Берлин, Германия, в колекцията от метеорити във Ватикана и в Музея по естествена история в Чикаго, САЩ.
На 28 април 1904 г. над селата Врабево, Дебнево и Гумошник в община Троян са открити общо шест метеоритни къса с тегло 5,669 килограма. Два от тях се съхраняват в метеоритната колекция в Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Това е първата метеоритна колекция в България. Тя датира от 1912 г. Част от нея е и метеоритът с тегло 0,15 грама, който пада в Силистра на 19 юли 1917 г. В метеоритната колекция се съхранява и фрагмент от метеорита, паднал в с. Коньово, община Нова Загора, на 26 май 1931 г. Масата на метеорита е близо 100 грама, но е бил разчупен на малки късчета, от които е запазено само едно. Фрагментът е с размери около един сантиметър и тегло 1,47 грама. Колекцията пази и най-големия къс от метеорита, който пада западно от с. Павел, община Полски Тръмбеш, на 28 февруари 1966 г. Той е с приблизително тегло над три килограма. От метеорита са били открити три къса.
На 15 март 2015 г. в Сопот е регистриран инцидент, при който очевидци твърдят, че са чули гръм и тътен след прелитането на предполагаем метеорит. Търсенето на космическото тяло не дава резултат. В рамките на по-малко от месец след това в с. Богданица е открит подобен обект с големина пет-шест сантиметра.