Уникалният плосък камък, който лежи в центъра на Стоунхендж, е донесен от Шотландия, а не от Уелс, както се смяташе, предадоха световните осведомителни агенции, цитирайки британско проучване. 

Древното ритуално значение на Стоунхендж все още е загадка, но изследователите са с една крачка по-близо до разбирането как е създаден каменният кръг.

Учените обаче не знаят дали 5-метровият камък е бил пренесен с лодка или по суша - пътуване повече от 740 км.

"Изненадващо е, че идва от толкова далече", казва пред Асошиейтед прес археологът Сюзън Грийни от университета на Ексетър. Тя не е участвала в проучването.

В продължение на повече от сто години учените смятаха, че централната плоча на Стоунхендж - дълго време наричана олтарен камък, идва от много по-близкия Уелс. Миналогодишно проучване показа, че камъкът не отговаря на геологията на пясъчните образувания в Уелс. Мястото, от което идва, обаче оставаше неизвестно досега.

За целите на проучването екипът няма право да отчупва части, а анализира минерали в парчета скали, събрани при предишни разкопки, някои от които датират от 40-те години на XIX век. 

Изследователите установяват съвпадение с пясъчни образувания в Североизточна Шотландия, от регион, който включва части от края на полуострова, както и Оркнейските острови.

"Този геоложки "пръстов отпечатък" не се повтаря в никоя друга област от седименти във Великобритания", казва геологът Ник Пиърс от университета в Абъристуит, Уелс. Той е съавтор на изследването.

Грийни казва, че сложната логистика за пренасянето на камъка на толкова голямо разстояние показва високо ниво на координация и културна връзка между тези два древни британски региона. 

Стоунхендж е построен преди около 5000 години, като камъните, образуващи различни кръгове, са донесени на мястото по различно време. Древното предназначение на олтарния камък остава загадка. 

Предишни изследвания показаха културни връзки - например сходства в стиловете на керамиката, между района около Стоунхендж и шотландските Оркнейски острови. Други камъни в мегалитния монумент са от Западен Уелс.

"Въпреки че Великобритания има и други неолитни каменни кръгове, уникалното при Стоунхендж е разстоянието, от което са добити камъните", казва Ричард Бевънс от университета на Абъристуит, съавтор на изследването.