Приключи 20-годишната работа по реставрацията на къщата Вети, погребана под слой вулканична пепел след изригването на Везувий.
Къщата е разкопана в края на 1894 - началото на 1896 г. Тя обхваща площ от повече от 3353 квадратни метра в северозападната част на Помпей. Построена е от бивши роби, които са направили богатството си чрез търговия с вино, пише Daily Mail .
По време на 20-годишната реставрация на къщата Вети бяха открити каменни колони, фонтан и няколко еротични фрески, една от които изобразява бог Приап с голям пенис.
Приап е богът на плодородието и изобилието, а изображението, окачено на входа, се смята, че символизира богатството, което хората са натрупали.
Авлус Ветиус Реститус и Авлус Ветиус Конвива са направили богатството си чрез търговия с вино, след като били освободени. Те построили тази луксозна къща, която е служела и за публичен дом.
Сега посетителите могат да разгледат къщата, за да видят сами какъв е бил животът на елита в обречения римски град.
Директорът на парка Помпей Габриел Цухтригел казва: „Къщата Вети е като историята на Помпей и всъщност римското общество в една къща.“
„Тук виждаме най-новата фаза на помпейската стенопис с невероятни детайли, така че можете да стоите пред тези изображения с часове и все още да откривате нови детайли“, каза директорът на археологическия парк преди публичното откриване.
Във всекидневната, известна като Залата на Пентей, фреска изобразява Херкулес като дете, което убива две змии, илюстрирайки епизод от живота на гръцки герой.
Ръководителят на реставрационните работи, архитект Ариана Спиноза, нарече реставрираната къща „една от емблематичните къщи на Помпей“.
Резиденцията „представлява помпейския domus par excellence, не само поради стенописите от изключителна важност, но и поради нейното оформление и архитектура“, каза Спиноза.
Преди две хиляди години Помпей, разположен на 22,5 км югоизточно от Неапол, е бил оживен град с около 15 000 жители до 24 август 79 г. сл. Хр. д. изригването на Везувий не го унищожи.
Смята се, че изригването е убило 16 000 души в Помпей и околните градове, което го прави едно от най-разрушителните вулканични изригвания в историята.
Мениджърът и поет Плиний Млади наблюдава развоя на бедствието отдалеч, а писмата му, описващи ужасяващото събитие, са открити през 16 век.
От записките му следва, че изригването е изненадало жителите на Помпей.
Плиний пише, че колона дим „като бор“ се издига от вулкана и превръща градовете в черни като нощта.
Въпреки че изригването продължава около 24 часа, първите пирокластични изблици започнали в полунощ, което довело до срутването на стълба на вулкана.
Лавина от гореща пепел, скали и отровен газ се спуска по склона на вулкана със скорост 124 мили в час, погребвайки жертвите и останките от ежедневието под тях.
Стотици бежанци, укриващи се в сводестите аркади на брега на морето в Херкулан, стискайки бижута и пари, загиват мигновено.
Това събитие слага край на живота на градовете, но ги оставя на консервация, докато не бяха преоткрити от археолозите почти 1700 години по-късно.
Разкопките на Помпей, индустриалният център на региона, и Херкуланум, малък морски курорт, предоставиха несравнима представа за живота на римляните.
Превод: GlasNews