Мазнините от умрели прасета, пилета и говеда вече се използват за производство на по-екологично самолетно гориво. Има обаче предупреждения, че този подход всъщност може да се окаже по-вреден за планетата.
Базираната в Брюксел неправителствена организация за чист транспорт "Транспорт и околна среда" алармира за това в нов доклад.
Тъй като авиокомпаниите са подложени на натиск да намалят въглеродните си емисии, които обикновено се дължат на изгарянето на керосин от изкопаеми горива в двигателите на самолетите, те търсят алтернативни източници на гориво. И понеже животинската мазнина се разглежда като отпадък - страничен продукт от индустриалното производство на месо, авиационното гориво, произведено от нея, се счита за гориво с по-нисък въглероден отпечатък. Очаква се търсенето на гориво от този източник да се утрои до 2030 г., което ще се дължи основно на авиокомпаниите.
Фатални прасета предизвикаха катастрофи, има и ранен
Проблемът е, че тази животинска мазнина се използва в много други отрасли, като например в производството на храна за домашни любимци, сапун и козметика.
"Наличността на животински мазнини е ограничена. Да убием просто повече животни не е опция", посочват от Transport & Environment.
Според техните изчисления, за да се използва изцяло гориво за трансатлантически полет между Париж и Ню Йорк, са необходими 8800 мъртви прасета в двете посоки, посочва “Евронюз“. Вече има значителен натиск върху доставките на животински мазнини, тъй като употребата им в горивата е нараснала четиридесет пъти от 2006 г. насам.
Чудо? Тялото на монахиня е запазено 4 г. след смъртта й. Как?