Въпросът дали 100 мъже могат да победят горила отново набра популярност онлайн, след като се завъртя в TikTok и X (бившия Twitter), предизвиквайки масови дискусии и лавина от коментари. Темата, която не е нова, се е появявала и преди в интернет, но сега отново е на дневен ред и събира както забавни мемета, така и сериозни размишления.
На пръв поглед отговорът изглежда очевиден – все пак 100 души са впечатляваща сила срещу едно животно. Но именно тази „очевидност“ се оказва измамна, тъй като потребителите започват да анализират ситуацията от различни ъгли, включително с помощта на експерти, симулации и аргументи от еволюционната биология до гейминг логика.
Някои защитават огромната сила и издръжливост на горилата, сравнявайки я с герой от видеоигра, докато други залагат на човешката изобретателност и числено превъзходство, което често се подценява в подобни хипотетични битки. Повечето се съгласяват, че горилата би имала шанс само ако се изправя срещу противниците си един по един, но в реален сценарий, където всички атакуват едновременно, шансовете ѝ значително намаляват.
Именно неяснотата в правилата и условията на тази „битка“ подхранва популярността ѝ – потребителите започват да предлагат по-„честни“ варианти, да спорят за стратегия, физика и морал, а интернет пространството се изпълва с все по-абсурдни, но и креативни мемета по темата.
Откъде обаче тръгва всичко?
Корените на това меме могат да се проследят до 2020 г. в Reddit, в подфорума r/whowouldwin, където потребител повдига въпроса дали 100 мъже могат да победят горила. Самият той признава, че този въпрос многократно е задаван на различни мъже в разговори, но предлага онлайн форумът да даде по-сериозна или свежа перспектива.
Въпросът напомня на по-старо и класическо интернет меме: „Бихте ли се били с една патица с размер на кон или със 100 коня с размер на патица?“, което също провокираше абсурдни, но увлекателни разсъждения.
Както често се случва в интернет, колкото по-нелепо изглежда един въпрос, толкова по-далеч стига въображението на хората – и толкова по-забавно (и неочаквано дълбоко) става обсъждането.