Скорошно проучване установи, че увеличаването на консумацията на алкохол може да увеличи риска от развитие на деменция. Това откритие оспорва идеята, че умерената консумация на алкохол може да осигури защитни ползи и предполага, че всяко ниво на консумация на алкохол може да бъде вредно за превенцията на деменция.
Проучването, публикувано в списание eClinicalMedicine, насочва вниманието към глобалната неотложност на справянето с деменцията, тъй като се очаква броят на случаите да се утрои почти до 2050 г. Въпреки че рисковете, свързани с тежкото пиене, са добре документирани, ефектите от лекото и умерено пиене са противоречиви поради пристрастия в предишни проучвания, като сравнения на нездравословни непиещи и тежко пиещи, пише News Medical.
По-ранните проучвания често не отчитат фактори като ранен когнитивен спад и взаимодействия с други заболявания. Използвайки данни от повече от 300 000 пиячи от UK Biobank, учените използваха Менделска рандомизация (MR), за да преценят дали генетичната предразположеност към висока консумация на алкохол влияе пряко върху риска от развитие на деменция. Тяхната работа разкрива тревожна тенденция: по-високата консумация на алкохол е свързана с повишена вероятност от развитие на деменция в продължение на 13 години. Традиционната "J-образна" крива, при която умерената консумация на алкохол изглежда защитна, беше опровергана от MR анализа, който показа линейно увеличение на риска с увеличаване на консумацията.
Резултатите от проучването предполагат, че възможният защитен ефект от умерената консумация на алкохол може просто да се дължи на пристрастия в предишни проучвания. Вместо това констатациите показват силна линейна връзка между всякакво количество консумация на алкохол и риска от развитие на деменция, особено сред жените. Това поставя под въпрос безопасността на дори умерената консумация на алкохол по отношение на деменцията. Авторите се застъпват за преоценка на препоръките за употребата му, особено в контекста на превенцията на деменцията.