Днес ще говорим за най-студените места на Земята с рекордно ниски температури, от които дори кръвта във вените замръзва. Сред тях са както селища, така и земи, напълно неподходящи за живот. И така, кои са най-студените места в света?
10 място: Улан Батор, Монголия - 44.4° C
Улан Батор се намира в монголската степ, на надморска височина от 1300 метра. Често го наричат най-студената столица на света. Средна годишна температура: - 2 ° C. Напоследък в Улан Батор вали повече сняг. Най-студеният месец в годината е януари. Но все пак заради сухия въздух студът се понася много по-лесно.
9-то място: Футензее, Германия - 45.9° C
Езерото Футензее се намира в Берхтесгаденските Алпи, на надморска височина от 1601 метра. Този район е известен като германския студен полюс и се нарежда на първо място сред най-студените курортни региони в света. На 24 декември 2001 г. тук е регистрирана температура от -45,9 ° C. Това е най-ниската температура в Германия в историята й.
Ако искате да отидете там, за да пътувате, тогава трябва да обичате студа и самотата. През зимата е почти празно - само опитни туристи могат да стигнат до езерото.
8-мо място: Астана, Казахстан - 52° C
Астана се нарежда на второ място сред най-студените столици в света. През зимния сезон живачната колона може да падне до показатели - 52 ° C. Зимите са много студени и дълги. Периодът на замръзване започва през ноември и продължава до април.
За повечето казахи студът не е проблем - те просто се обличат топло и пият куми, ферментирала млечна напитка, направена от кобилово мляко, за да се затоплят.
7-мо място: Проспект Крик - 62° C
Проспект Крик е малко селце в Аляска. Мястото е населено по време на строителството на Трансаляскинския газопровод. 23 януари 1971 г. тук е регистрирана рекордно ниска температура от 62 ° C. Изненадващо жителите на Prospect Creek не изпадат в паника от такива сурови зими и дори намират време за зимни забавления.
6-то място: Юкон, Канада - 63° C
Основните клишета на Юкон - територията в северозападна Канада - са козина, злато и студ. Районът е студен и сух, а зимите са дълги и сурови. Според местните жители, поради малкото количество валежи, ниските температури не „проправят път до костите“.
Юкон придобива голяма слава в края на 19 век по време на Златната треска на Клондайк. Сега тази територия е много популярна сред туристите: северното сияние; покрити с пепел след изригването на вулкана Маунт Чърчил планински върхове; рафтинг; шейни с кучета.
5-то място: Северен лед, Гренландия - 65.9° C
„Северният лед“ беше изследователска станция на Британската северна експедиция (1952 - 1954 г.) върху вътрешния лед на Гренландия. На 9 януари 1954 г. на тази станция е регистрирана температура - 65,9 ° C. Между другото, много мразовит вятър постоянно духа там и тогава става още по-студено.
4-то място: Верхоянск, Русия - 67.8° C
Най-ниските температури са регистрирани през 1892 г. и възлизат на 67,8 ° C. Зимите са дълги, много сурови и студени. Тук пада малко незначително количество валежи, следователно студове са възможни дори през летния сезон, който продължава много кратко. Средната годишна температура е - 15,7 ° C.
3-то място: Оймякон, Русия - 67.8° С
„Оймякон - полюс на студа“ - този надпис среща посетителите на якутското село Оймякон. Това наистина е едно от най-тежките места в света по отношение на климатичните показатели, където живее постоянно население от около 500 души. Мобилните комуникации не работят тук и наистина има малко модерни удобства, а училищата в селото не се затварят при –50 ° C. Туристическите компании предлагат турове до Оймякон като „идеална дестинация” за екзотично приключение.
2-ро място: Южна полюсна станция Амундсен-Скот - 82.8° C
Антарктическата станция на САЩ на Южния полюс работи от 1956 г. и е постоянно обитавана. Това е първата станция в дълбините на Антарктида, а не на брега на континента. Намира се на надморска височина от 2835 метра, на ледник. Средната годишна температура е около - 49 ° C; варира от - 28 ° C през декември до - 60 ° C през юли.
1-во място: Станция Восток, Антарктида - 93.2 ° C
Станцията се намира в района на Южния геомагнитен полюс, на надморска височина от около 3500 м. Винаги има ужасен студ, но през 2010 г. имаше невъобразимо силен студ, когато спътникът на НАСА записа температура на въздуха 93,2 ° C. Станцията има тежки климатични условия: през годината се наблюдават ниски температури. Тялото се нуждае от 2 месеца, за да свикне с екстремния климат, така че там живеят само изследователи.
Превод: Glas.bg