Когато мислим за потенциално токсични вещества, това, което обикновено ни идва наум, е лакомството, избрано за главния герой на един от най-емблематичните анимационни герои в света.

Любимата храна на Мечо Пух, медът, всъщност е широко известен със своите сладки свойства и положителни ефекти върху здравето. Но както се оказва, това сладко нещо може да се превърне в мощен психеделик и отрова, правейки желанието на мечката за мед да изглежда много по-малко невинно.

Какво търси Пух?

Фактът, че медът може да бъде отровен, отдавна е известен на човечеството от доклади, датиращи от около 400 г. пр.н.е., когато гръцкият генерал Ксенофонт се завръща в Гърция след неуспешен опит да свали персийския цар във Вавилон.

Когато наемната му армия се натъкнала на дивите кошери в североизточен Анадол, в днешна Турция, войниците започнали да пируват с пчелните пити. Скоро загубили ориентация и вече не можели да стоят. Само три дни по-късно успяват да си стъпят на краката, сякаш са преживели наркотично опиянение.

Възможно ли е любимото на всички жълто мече тайно да търси подобно преживяване?

Цветята на рододендрон създават мощен психеделичен трип

Дори и днес медът, който Ксенофонт среща, все още се произвежда от медоносни пчели в същия регион. Там алтернативната медицина използва меда за лечение на хипертония и сексуална дисфункция, той също е известен като халюциногенен наркотик за развлечение.

Така нареченият "луд мед" всъщност получава свойствата си от Rhododendron ponticum и Rhododendron luteum, които можете да видите на снимката по-долу.

Тези рододендрони съдържат грянотоксини, които се отделят в меда, когато пчелите събират нектар от цветните им цветя. Когато невротоксичните грянотоксини навлязат в тялото, те свръхстимулират централната нервна система.

рододендронцял екран
Цветя от вида рододендрон, съдържащи сиви токсини. А. Понтийски рододендрон b. Рододендрон жълт Снимка: Chrumps/CC BY 3.0

Чувство на приятно замайване

Как ще ви се отрази граанотоксинът, ако решите да опитате този "луд мед"? В зависимост от това колко смеете да вземете, резултатите могат да варират.

Консумирането на много малко количество мед обикновено предизвиква опияняващи ефекти, като чувство на приятно замаяност и отпускане.

Малко по-високо количество може да доведе до халюциногенни преживявания.

Малко се знае за точните изисквания за дозиране за постигане на тази цел, но консумацията на до една супена лъжица обикновено не води до хоспитализация.

Ако обаче решите да го увеличите още повече, може да започнете да изпитвате така нареченото отравяне с луд мед.

Повече от хиляда случая за 30 години

Между 1984 и 2014 г. са докладвани 1199 случая на отравяне с луд мед, предимно в Турция.

Около 75% от пациентите определят количеството погълнат мед като 1-5 супени лъжици, което показва, че гранотоксинът в меда може да бъде доста мощен. Повечето от останалите пациенти изглежда са искали още по-диви усещания и приемали повече от 5 супени лъжици.

Ако се отровите с луд мед, вероятно ще изпитате замаяност, гадене, повръщане, припадък, замъглено зрение и вероятно сърдечни аритмии като забавен сърдечен ритъм (брадикардия) или дори пълен атриовентрикуларен блок.

Въпреки че е по-малко рисковано, може също да изпитате объркване, задух, лош контрол на мускулите, изпотяване и двойно виждане.

Лесно се лекува

За щастие отравянето с луд мед обикновено се лекува лесно с 0,5-1 mg атропин и инфузия на физиологичен разтвор. Поради това в момента рядко е фатален и пациентите обикновено се изписват от болницата след 24 часа.

Въпреки това е вероятно случаите в по-отдалечените райони невинаги да имат такъв щастлив край поради липсата на директен достъп до болницата.

Древен капан

Още през 67 г. пр.н.е. римският генерал Помпей Велики и неговата армия бяха победени от местно племе, наречено хептакомети, докато пресичаха Черно море, отново в североизточна Анатолия.

Хептакометите умело оставили купи с луда медовина на пътя, за да могат римляните да ги намерят. Когато римските войници изяли меда, те станали неспособни и лесно били унищожени от хептакометите.

Така че може би трябва да помислите отново следващия път, когато се каните да приемете буркан с мед от злонамерен съсед.

пчелен медцял екран
Снимка: Pixabay

Медът като носител на биологично оръжие

Освен че растението предава токсичните си свойства, е възможно медът да е замърсен и по други начини.

Пример, при който медът става токсичен поради бактериална спора, обикновено остава непознат за хората, докато не родят първото си бебе.

Това е така, защото дотогава вероятно не са били информирани, че на новородени под 12-месечна възраст изобщо не се препоръчва да се дава мед. Причината е, че в меда може да има спори на бактерията Clostridium botulinum, затова не трябва да се дава на новородени.

Произлиза от почвена бактерия

Тази бактерия, често срещана в почвата по света, произвежда невротоксичния ботулинов токсин.

Той предотвратява освобождаването на невротрансмитера ацетилхолин от невромускулните връзки, причинявайки вяла парализа, последвана от дихателна недостатъчност.

Ако бактериалните спори замърсят меда и бъдат погълнати, те намират пътя си в стомашно-чревния тракт, покълват, опитват се да колонизират стомашно-чревния тракт и след това причиняват рядката, но смъртоносна хранителна болест ботулизъм, след като произведат достатъчно ботулинов токсин.

Децата на възраст под 12 месеца са особено податливи на това хранително заболяване. Това е така, защото те имат незряла имунна система, относително ниска стомашна киселинност (която иначе би попречила на спорите да покълнат) и намалена бактериална флора, за да се конкурира с нахлуващите бактерии.

Съвременните технологии осигуряват ниска смъртност

Единственото определено лечение на ботулизма включва прилагането на ботулинов антитоксин и, ако е необходимо, интубация в комбинация с механична вентилация.

Антитоксин, съдържащ антитела или фрагменти от антитела, които неутрализират ботулиновия токсин, може да намали степента и тежестта на парализата и да съкрати продължителността на механичната вентилация и интензивното лечение, ако се приложи в рамките на 48 часа от началото на симптомите.

С навлизането на съвременните методи за изкуствена белодробна вентилация смъртността е намаляла значително и е под 5% от всички случаи на интоксикация.

Ботулиновият токсин като оръжие на биотероризма

Потенциалният проблем обаче остава, че възстановяването на пациента изисква продължително използване на ресурси за интензивно лечение, което може да бъде ограничено при наличие на големи огнища.

Когато се разпространява като аерозол, ботулиновият токсин всъщност е най-мощният токсин, познат на човечеството.

Като такъв, той се счита за голяма заплаха, когато се разпространява по въздуха сред големи групи хора. Освен това вече има няколко, за щастие, неуспешни опита да се използва в мащабни биотерористични атаки.

Лек за бръчки - какво търсеше Пух?

За да завършим с по-лека нотка, за разлика от това, което може да очаквате, ботулиновият токсин също се използва широко за козметични цели.

Това е добре известно сравнително безопасно лечение за намаляване на бръчките по лицето, наречено ботокс, което се прилага от хора по целия свят.

Чрез инжектиране на малко количество ботулинов токсин в хиперактивни лицеви мускули може да се постигне локална мускулна релаксация, което от своя страна изглажда кожата.

Така че кръглото лице на Пух може да се обясни не само с неговата възраст или леко наднормено тегло. Може би просто получава дневната си доза ботокс чрез мед.

Превод: GlasNews