Въпреки, че в някои страни традициите с времето бледнеят и се изгубват, по краищата из Източна Европа, Анадола и Черно море има невероятно богатство от фолклорна музика, която продължава упорито да се съхранява. Именно затова от Smithsonian Folkways съставят завладяващо издание с музика, записана в селски райони от България между 1966 и 1979 г.
В тези райони са съхранени традициите в най-чистия им вид. Музиката е разнообразна, сложна и следва собствена история, която е меко казано героична, пише изданието за сборника и музиката в него.
Мартин Кьониг е наясно, че изселването на хората от селата в градовете и индустиализацията оказват силно влияние и придават друг нюанс на тези песни. Народното пеене също се променя, което е разбираемо за бившата комунистическа страна.
Този сборник от 37 песни е допълнен с оригинални фотографии и бележки от "извора", които да ни въведат в онова, остарялоо вече време.
Имена на изпълнители като Линка Гекова Гергова, Менка Илиева Аронова, Божурка Тупанкова, Традиционните инструментали на Щилиян Тихов на кавал (балканска флейта) красиво трептят, докато цигулки и гайди се заплитат и разплитат в завладяващи комбинации.
Груповото вокално пеене е много богато и въздействащо, затова през 2015 година, Кьониг открил много от изпълнителите на тази музика, както и техните семейства, за да получи тяхното съгласие за да включи произведенията.
Някои невъзможни начинания, понякога имат щастлив край, пише "The Guardian".