Скорошно проучване показва, че повишаването на температурата на Атлантическия океан излага ледниците, които досега са оставали стабилни, въпреки глобалното затопляне и драстичните климатични промени, на безпрецедентен риск, пише SciTechDaily.
В ново изследване група учени от Държавния университет на Охайо се фокусираха върху изследването на ледника Стенструп в Гренландия, който преди се смяташе за един от най-стабилните и поради това не привличаше особено вниманието на изследователите.
Известно е, че този ледник се намира в югоизточния регион на Гренландия и до 2016 г. нямаше нищо, което да предполага, че Stenstrup може да е нещо интересно. Според водещия автор на изследването, научен сътрудник на Leverhulme в университета Дърам (Обединеното кралство), Томас Чъдли, в Гренландия има много ледници, които са се оттеглили драстично от 90-те години на миналия век, допринасяйки за глобалното затопляне. Въпреки това, Стенструп никога не е бил един от тях.
Този ледник не само остана стабилен през това време, но като цяло беше непроницаем за повишаващите се температури, които дестабилизираха други ледници. Учените смятат, че това се дължи на географското му разположение и изолацията в плитки води.
Резултатите от ново проучване показват, че между 2018 г. и 2021 г. този ледник е претърпял значителни промени: отстъпил е с около 8 километра и дебелината му е намаляла с 20%. Изследователите смятат, че той се оттегля с четири пъти повече от предишната си скорост днес, което го прави един от 10% от ледниците, допринасящи за общата загуба на лед в региона.
Според Чъдли той и колегите му вярват, че ледникът Стенструп вероятно страда поради по-топлите температури в по-дълбоките води на Атлантическия океан. Изследователите отбелязват, че фактът, че скоростта на оттегляне на ледниците се е учетворила през последните няколко години, повдига нови въпроси за това колко бързо по-големите ледени маси могат действително да реагират на изменението на климата.
Имайте предвид, че глациолозите преди това са използвали сателитни данни, за да тестват потенциалното количество лед, съхраняван на полюсите, и как това може да повлияе на морското равнище. Например пълното унищожаване на ледената покривка на Гренландия може да доведе до повишаване на морското равнище на Земята със 7,6 метра. В същото време падането на ледената покривка на Антарктида ще доведе до повишаване на морското равнище на планетата с 60,9 метра.
Чъдли и колегите отбелязват, че поведението на Stenstrup е предупреждение, че дори дълго стабилни ледници могат да бъдат склонни към внезапно и бързо отстъпление, тъй като по-топлите води започват да нахлуват и да влияят на новите условия.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: SciTechDaily