Колко харесвате зелено? Наистина красив, цвят на алигатори и грах. Но ако отговорът ви не е „Бих буквално умрял за него“, значи не сте толкова голям негов фен, колкото са били викторианците.
Някога викторианците са прекарвали десетилетия, обвити в определен нюанс на зелено, само за да бъдат убити от него. Горещо обичаният цвят буквално ги задушавал с присъствието си, което водело до гадене. И не, това не е художествен език, а буквална схема за убийство на нищо неподозиращи хора.
И така, в средата на 1800 г. четири деца от работническия район на Лондон се разболели от тонзилит и други респираторни заболявания, пише IFL Science. Те били диагностицирани с дифтерия, но техният лекар все още бил озадачен как са се заразили с нея. В края на краищата нито един от признаците, които според него са свързани с болестта, не е открит в къщата им. Нито други местни деца са заразени. Децата починали от болестта, преди истинският виновник, пристрастеността на родителите им към тапетите, да бъде открит. Става дума за зелен тапет...
През 1857 г. Уилям Хиндс, лекар от Бирмингам, Великобритания, започва да чувства непоносимо гадене и коремни спазми всяка вечер, след като се завърне у дома. Колкото и да е странно, той не бил от типа, който да гледа красивия си зелен тапет и да се чуди дали не го убива безшумно, причинявайки стомашни спазми, позиви за повръщане и главоболие. Всички тези симптоми мистериозно преставали всяка вечер, когато си лягал.
Хиндс в крайна сметка осъзнал, че се чувства зле, когато е в офиса си с красиви зелени тапети. Отделяйки време да провери хипотезата си, той открива, че красивата зелена боя съдържа арсен, който бавно го отравя всеки път, когато влезе в кабинета си. Когато премахнал тапета, съдържащ токсина, той установил, че здравето му се е подобрило значително.
Виновникът е изобретен в Швеция през 1775 г. от Карл Вилхелм Шееле. Наречен Scheele Green, този цвят бил направен от меден арсенит и бил толкова популярен, колкото и токсичен. Производителите на тапети изчисляват, че само в Обединеното кралство има повече от сто и петдесет квадратни километра. Мастилото се отлепяло и се вдишвало от обитателите на къщата, освобождавайки арсенови изпарения за дълъг период от време. Имало само едно краткотрайно изключение: трагичен инцидент през 1862 г., когато децата буквално облизали тапетите и скоро умрели.
Конкурентно зелено, известно като парижко зелено или изумрудено зелено, не помогнало за предотвратяване на смъртните случаи, тъй като също било направено от арсен. Бавно, но сигурно медицинските специалисти започнали кампания срещу цвета, въпреки че се сблъскали с опозицията от индустрията и хората, които смятали, че ще бъдат в безопасност, ако избягват директното облизване на тапета.
Обществеността спряла да украсява стените си с отровните тапети след смъртта на Матилд Шьорер през 1861 г. Шьорер била наета да поръси изкуствени листа със зеления прах на Шееле. Гръмки съобщения за нейната смърт, за позеленяване на бялото на очите й и „израз на силно безпокойство“ на лицето й, настроили обществеността срещу убийствената боя и тя постепенно изчезнала от употреба, тъй като производителите преминали към други съставки под обществения натиск.
Но дълго време много хора продължавали да умират поради любовта си към много специфичния нюанс на зеленото.
Превод: GlasNews