В района на Гибралтарския пролив, който разделя Испания от Мароко, се говори за група косатки, които се държат по странен и много агресивен начин. Вече почти три години, от юли 2020 г., тук са регистрирани доста случаи на нападения на косатки срещу лодки.
Жертвите на атаки на косатки казват, че има вероятност косатките умишлено да атакуват яхти, унищожавайки ги, пише Science Alert. Известно е, че в повечето случаи обектите на агресия на косатките са ветроходни лодки, а усилията на косатките са насочени към руля. Известни са обаче и случаи, при които косатките продължават да преследват лодката, дори след като рулят е бил унищожен, докато е била теглена към брега.
Има много теории защо това се случва, но изследователите предполагат, че ситуациите са по-странни, отколкото можем да си мислим. Факт е, че в многовековната морска литература не е записан нито един фатален случай на атаки на косатки срещу хора в дивата природа. Освен това учените отбелязват, че до този момент нападенията на косатки срещу хора в природата по принцип са били изключително редки.
Изследователите все още се опасяват, че ситуацията може да излезе извън контрол. Факт е, че косатките са 10 тона гладка мазнина, мускули и зъби, а скоростта им надвишава скоростта на състезателна яхта. Не забравяйте обаче, че тези косатки са изключително интелигентни и са сред най-ефективните хищници в океана.
Използват диалекти
Известно е, че звукът е един от най-важните комуникационни инструменти на китоподобните - звукът се разпространява много по-бързо във водата, отколкото във въздуха, и може да пътува на големи разстояния. Учените вече знаят, че косатките са разпространени по целия свят и регионалните групи са разработили свои собствени диалекти.
В едно проучване изследователите разглеждат щраканията и подсвиркванията, които групите косатки използват, за да комуникират, и заключиха, че всички те имат регионални различия. Предполага се, че това може да се дължи на наследственост, тъй като майката е тази, която предава своя начин на "говор" на своето потомство. Учените обаче установиха също, че общият диалект изобщо не е надежден знак за генетична връзка. Напротив, предполага се, че отчасти е продукт на местната култура.
Културно поведение
Изследователите също така установиха, че косатките са доста умели да се учат една от друга. Например, през лятото на 1987 г. учените откриха, че в района на Pugen Sound една от женските косатки започна да носи мъртва сьомга на главата си. Само след няколко седмици косатките от две съседни ята започнаха да практикуват същото.
Учените също предполагат, че социалното обучение играе важна роля в живота на тези китове. Известно е например, че отделни регионални групи използват не само собствените си диалекти, но и тактики за лов в зависимост от това каква плячка ловуват китовете.
Някои изследователи също смятат, че културата на косатките е важен двигател на тяхната еволюция, заедно с генетиката на косатките. Любопитното е, че всички косатки принадлежат към един и същи вид, но имат и регионални различия.
Ценят бабите си
Косатките водят стаден начин на живот - техният лов включва работа в екип, в която всеки изпълнява своята задача. Учените отбелязват, че социалната структура на косатките е сложна, но по правило женската е начело на стадото.
Имайте предвид, че косатките също са едни от малкото видове в света, които имат менопауза - след като женските загубят възможността да се размножават, те насочват енергията си, за да поддържат по-голямо стадо. Те често познават най-добрите ловни полета и могат да помогнат на семействата си в трудни времена.
Например, проучванията показват, че след смъртта на баба косатка, смъртността на малките се увеличава в ятото. Хипотезата за бабата може да обясни тези ползи, като се предполага, че менопаузата създава поколение от по-мъдри членове на семейството, които са по-способни да допринесат за общото благосъстояние на своите роднини и клан.
Използват други езици
Преди няколко години изследователи откриха, че косатка на име Вики се е научила да издава звуци, подобни на човешки думи: „здравей“ и „чао-чао“. Нямаше индикация, че тя разбира значението на тези думи, но удивително успя да повтори тези звуци.
През 2011 г. учените също така откриха, че косатките са в състояние да възпроизвеждат звуците на други косатки, както и на други видове, като афали, морски лъвове.
Превод: GlasNews