Ледено ядро, което може да е на повече от 1.5 милиона години, пристигна във Великобритания, където учени ще го разтопят, за да извлекат ценна информация за климата на Земята.
Това стъкловидно цилиндрично парче лед е най-старото, познато на планетата, и е добито от дълбочината на антарктическия леден щит.
В него са запазени хиляди години нова информация, която, според учените, може да „революционизира“ познанията ни за климатичните промени.
Екип на BBC News бе допуснат във фризерното помещение на Британската антарктическа служба в Кеймбридж, където се съхранява леденият архив при -23°C.
„Това е напълно неизвестен период от историята на Земята“, казва д-р Лиз Томас, ръководител на изследването на ледени ядра.
Над вратата на фризера светят червени предупредителни лампи, а вътре има авариен изход, водещ към тунел.
Журналистите могат да влизат само по 15 минути, с термооблекло, шапки и ръкавици. Камерата им замръзва, а косите започват да пращят от студа.
На работен плот, до кутии с лед, д-р Томас посочва най-старите ледени ядра, които може да са на 1.5 милиона години. Толкова са чисти, че човек може да види ръката си през тях.
В продължение на седем седмици учените ще разтапят внимателно ледовете, освобождавайки праисторически прах, вулканична пепел и микроводорасли (диатомеи), които са се капсулирали, когато водата се е превърнала в лед.
Тези микрочастици ще разкрият данни за ветрове, температури и морски нива отпреди повече от милион години. Разтопената вода ще се изследва с високо специализирана техника в лаборатория, една от малкото в света, способна на такъв анализ.
Ядрото е добито близо до базата Конкордия в Източна Антарктида в рамките на мащабна международна експедиция. Отрязано на блокове по 1 метър, то е превозено с кораб и специален хладилен транспорт до Кеймбридж. Германия и Швейцария също получават части от ядрото.
Според д-р Томас, учените може да открият доказателства, че преди над 800 000 години концентрацията на въглероден диоксид е била сравнима или по-висока от сегашната — само че тогава това е било естествено явление.
Това ще помогне да разберем какво ни очаква в бъдеще, тъй като днешните парникови газове са причинени от човешка дейност през последните 150 години.
Учените ще търсят химически изотопи, които ще дадат информация за климатичните условия в периода между 800 000 и 1.5 милиона години назад. Ще използват инструмент, наречен ICP-MS (индуктивно-свързан плазмен масспектрометър), за да измерят над 20 елемента и микроелементи – включително редкоземни елементи, морски соли и вулкани индикатори.
Проучването цели да обясни загадъчното климатично събитие, наречено Средноплейстоценов преход (преди 800 хил. – 1.2 млн. години), когато ледниковите цикли на Земята внезапно се удължават от 41 000 на 100 000 години – явление, което остава една от „най-вълнуващите неразгадани загадки“ в климатологията.
Ядрата може да съдържат и доказателства за периоди, когато морското равнище е било значително по-високо, а антарктическият лед – много по-малко.
Наличието на прах ще помогне да се разбере как и защо се е стопил ледът – процес, който днес е в центъра на глобалните тревоги.
Снимка: BBC
Прочетете още
- 20:00 Как убиец на пътя пласира дрога от затвора, докато майки погребват синовете си
- 14:44 Сблъсъкът на АМ Тракия: Колата е пометена в аварийната, ранен е столичанин СНИМКИ
- 18:00 Затворени врати, заключени съвести: дете замръзна на автогарата в София
- 17:14 Катастрофа блокира Тракия в посока морето – закъснение от поне 30 минути