Учените отдавна са очаровани от произхода на сапфирите - тези зашеметяващи сини скъпоценни камъни, които пленяват човечеството от векове. Последните изследвания хвърлиха светлина върху мистериозните процеси, които създават тези скъпоценни камъни.
Екип, ръководен от геолога Аксел Шмит от университета Къртин в Австралия, е постигнал значителен напредък в разбирането на начина, по който се образуват сапфирите.
Откритията им, публикувани през юли 2024 г., разкриват, че сапфирите се раждат от вулканична дейност дълбоко в земната кора.
Изследването е фокусирано върху сапфири, открити във вулканичния регион Айфел в Германия, който е добре известен вулканичен район.
Този регион е активен от близо 700 000 години, като магмата от земната мантия прониква в горната част на кората. Екипът събра 223 микроскопични сапфира от този район и ги подложи на вторична йонна масспектрометрия, за да анализира техния състав и възраст. Те откриват, че тези сапфири са се образували във връзка с вулканични процеси, по-специално в бедни на силиций вулканични скали, богати на натрий и калий.
Сапфирите са съставени предимно от алуминиев оксид под формата на корунд. Наситеният син цвят, с който са известни сапфирите, се дължи на следи от титан и желязо. Могат да присъстват и други елементи, като хром, които придават на сапфирите различни цветове като розово или червено. Изследователите откриват, че сапфирите от района на Айфел съдържат включения от рутил (титанов диоксид) и циркон, които дават ценни сведения за тяхното образуване. Тези включвания съдържат уран, който се подлага на радиоактивен разпад с известна скорост, което позволява на учените да определят възрастта на сапфирите.
Проучването разкрива, че сапфирите се образуват при екстремни условия на топлина и налягане в земната кора. Алуминиевият оксид в кората е подложен на тези условия и се превръща в корунд. Издигащата се магма действа като асансьор, който извежда сапфирите на повърхността. Този процес обяснява защо сапфирите често се срещат във вулканични отлагания и речни корита, където са били ерозирани от изходните си скали и пренесени от водата.
Едно от ключовите открития на изследването е ролята на вулканичната дейност за образуването на сапфирите. Екипът открива, че сапфирите от района на Айфел са се образували през периоди на интензивна вулканична дейност. Тази дейност е създала необходимите условия за превръщането на алуминиевия оксид в корунд. Изследователите установиха също, че сапфирите са се образували в продължение на дълъг период от време, като някои кристали датират отпреди милиони години.
Откриването на произхода на сапфирите има значителни последици за индустрията на скъпоценните камъни.
Разбирането на начина, по който се образуват сапфирите, може да помогне на геолозите да открият нови находища и да подобрят техниките за добив, което ще доведе до по-добър добив на скъпоценните камъни. То също така дава ценни сведения за геоложките процеси, които оформят нашата планета. Изследванията, проведени от Аксел Шмит и неговия екип, откриват нови възможности за изучаване на образуването на други скъпоценни камъни и минерали, допринасяйки за разбирането ни за геоложката история на Земята.
Това новаторско изследване не само разбулва тайната на образуването на сапфира, но и подчертава загадъчните процеси, които протичат дълбоко в Земята. Откритията от вулканичния район на Айфел предоставят завладяващ поглед към природните сили, които създават тези красиви скъпоценни камъни, като предлагат по-дълбоко разбиране за чудесата на нашата планета.