Група учени проведоха необичаен експеримент, за да проверят добре познатото твърдение за връзката между интелигентността на хората и техните домашни любимци. Резултатите показаха необичайна картина - собствениците на котки и кучета имат по-добри когнитивни и умствени способности от тези, които имат рибки или птици.
 
Показателен момент е фактът, че котките и кучетата са способни да поддържат „активността на определени области на мозъка“, което помага за предотвратяване на свързаните с възрастта промени в мозъчната активност, според научна публикация в списанието Scientific Reports.

Изследователи са установили, че притежаването на четириног приятел е свързано с по-бавен спад в когнитивните функции при по-възрастните хора. Например, собствениците на кучета запазват по-добра памет, както краткосрочна, така и дългосрочна, докато собствениците на „пухкави“ животни имат по-бавен спад във вербалната (речева) дисфункция.

В същото време, изследванията на мозъчната активност на собствениците на риби и птици не са показали „никаква значителна връзка със запазването на когнитивните функции“. Според една от авторките на статията, Адриана Ростекова, преди изследването специалистите „не са разбирали как различните видове животни са свързани с такава мозъчна активност на техните собственици“.

„Основната новост на нашето проучване е, че открихме значителни разлики между животинските видове“, обяснява ученият в коментар пред The ​​Guardian, добавяйки, че притежаването на домашен любимец е свързано с положително въздействие върху когнитивната функция и нейното запазване в по-късен етап от живота.

Г-жа Ростекова каза, че тя и нейните колеги са изследвали специално ефектите на кучета, котки, птици и риби върху функцията на човешкия мозък. Въпреки че притежаването на риби и птици не е свързано с по-бавен когнитивен спад, общият ефект от притежаването на домашни любимци вероятно се дължи „предимно на котките и кучетата, а не на което и да е животно като цяло“.

„Възможно е взаимодействията с кучета и котки да осигуряват уникална когнитивна стимулация, която е по-слабо изразена при други, по-малко взискателни животни. Съществува и вероятност котките и кучетата да стимулират социалните контакти, което може да е свързано с по-бавен когнитивен спад: например кучето насърчава комуникацията по време на разходки, а котката може да действа като заместител на социалния кръг“, обяснява Ростекова.