По време на неотдавнашни археологически разкопки в Перу учените откриха гробницата на древен хирург, съдържаща неговите хирургически инструменти, включително ножове, игли и остри метални инструменти, използвани за медицински или жертвени цели, пише Ancient Origins.
Древните перуанци са известни със своите модерни хирургични техники, включително операции на черепа, които често са били доста успешни. Гробницата е открита в церемониален храм в археологическия обект Huaca Las Ventanas в Ламбак, Перу. Принадлежал е на хирург от периода на Средния Сикан (900 - 1050 г. сл. Хр.).
Сиканската култура е една от многото култури, съществували в Перу преди пристигането на инките. Сиканците са обитавали северното крайбрежие на днешно Перу от около 750 до 1375 г. сл. Хр.
Починалият лекар е поставен в седнало положение с кръстосани крака. Вътре в гробницата археолозите откриват различни погребални предмети, включително златна маска с очи от пера, голям бронзов нагръдник, позлатени медни купи, които говорят за неговия висок статус, и хирургически инструменти.
Най-интересното е комплект от шила, игли и ножове, някои от тях имат режещ ръб от едната страна и тъп ръб от другата. Размерите им варират и някои имат дървени дръжки.
Общо в гробницата имало около 50 ножа, някои с едно режещо острие и дървена дръжка. Повечето от тях са бронзова сплав с високо съдържание на арсен.
В погребението имало и туми - церемониален нож с острие във формата на луната. До туми имало метална плоча със символ, свързан с хирургическите инструменти. А близо до плочата има две челни кости, една възрастна и една детска. Следите върху костите показват, че те са били умишлено издълбани с помощта на техниката на трепанация.
Карлос Елера, директор на Националния музей Сикан, каза, че инструментите съвпадат с тези, използвани в хирургията, и резултатите показват, че лекарят е специалист по краниотомия.
Многобройни археологически находки показват, че в древно Перу още преди 4000 години черепно-мозъчната хирургия често е била извършвана от висококвалифицирани хирурзи. Черепи с добре пробити дупки, някои със зараснала кост около ръбовете, показват трепанация - изстъргване, изрязване или пробиване на дупка в черепа.
Проучване от 2018 г. установи, че трепанацията е била толкова умело практикувана в древно Перу, че степента на оцеляване след процедурата по време на Империята на инките е била около два пъти по-висока, отколкото по време на Гражданската война в САЩ - когато, повече от три века по-късно, войниците са били трепанирани, вероятно от по-обучени, образовани и оборудвани хирурзи.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 17:09 Опасност от скъсване на далекопровод! Затвориха АМ "Тракия"
- 17:00 Манол Пейков "изгоря" на летище София: Това е пладнешко грабителство!
- 11:14 Сложна зимна обстановка по АМ „Тракия" – непочистени участъци и затруднено движение*
- 19:00 Снежни човеци: Креативност и възторг в заснежения уикенд на България