Повече от 20 години се разработва класическият "тест за невидима горила". От десетилетия се смята, че когато хората са съсредоточени върху нещо важно, като шофиране на кола, те не са в състояние да открият нещо, което внезапно попада в полезрението ни. Дори да се вижда ясно и да се движи.
В ново проучване учени от Нюйоркския университет (NYU) пресъздадоха този класически тест, за да разберат нашите способности, пише Daily Mail. Според водещия автор на изследването, клиничния асистент професор Паскал Уолиш, неговото и на колегите му изследване поставят под въпрос универсалността на този възглед. Сега изследователите вярват, че хората са доста способни да забелязват неочаквани обекти, които се движат бързо. Резултатите от изследването обаче потвърждават, че забелязваме обектите по-зле, когато се движат бавно.
По време на изследването учените избрали повече от 1500 души, на които били показани кадри на шестима души, които хвърлят две баскетболни топки помежду си. Участниците в проучването бяха помолени да преброят колко пъти играчите в бяло са подали топката. Това обаче съвсем не беше основната задача на теста. Всъщност учените искаха да разберат дали участниците са забелязали неочакваната горила, тичаща през тълпата.
Имайте предвид, че феноменът на невнимателна слепота се отнася до неспособността да забележите неочаквани обекти, докато се фокусирате върху определена задача. До голяма степен това се възприема като "когнитивен дефицит", който преди се смяташе за причина хората на местопрестъплението да не могат да бъдат свидетели на него.
Тест за горилата
В ново проучване изследователи от Нюйоркския университет искаха да научат повече за природата на това явление чрез различни експерименти, включително актуализирана версия на теста с горила, който беше проведен за първи път през 1999 г.
По време на експериментите учените тестваха как резултатите се влияят от скоростта на движение на горилата – състояние, което не е тествано досега. В допълнение, около 3000 други получатели бяха подложени на друг тест, базиран на същите принципи. Вторият тест включваше преброяване на това колко произволни точки се движат по централната линия, докато неочакван движещ се обект също преминава през екрана с различни скорости.
И двата теста показват, че в повечето случаи участниците забелязват горилата или неочаквано движещ се обект. Според професор Уолиш способността да забелязваме неочаквани бързо движещи се обекти изглежда е един от нашите първични инстинкти. Изследователите вярват, че това умение ни помага да забележим нова потенциална заплаха и да реагираме на нея, увеличавайки шансовете си за оцеляване.
Превод: GlasNews