От 1994 година от повърхността на Земята са изчезнали около 28 трилиона тона лед. До този зашеметяващ извод достигат британски учени, анализирали спътникови снимки на полюсите, планините и ледниците на планетата, за да разберат колко от ледниковите запаси са се разтопили заради парниковите газове.

Учените от университетите в Лийдс, Единбург и Лондон наричат загубата на лед "зашеметяваща" и предполагат, че в скоро време на много от жителите на крайбрежни страни, разположени близо до морета и океани,може да се наложи да напуснат домовете си.

"Всеки сантиметър повишаване на морското равнище означава, че около един милион души ще бъдат преселени от своята родина." казва професор Анди Шепърд.

Учените също предупреждават, че топенето на ледовете в такива количества значително понижава способността на планетата да отразява слънчевата радиация. Ледът изчезва, а откриващите се под него морета или почви поглъщат все повече топлина, което води до увеличаване температурата на Земята.

Освен това, загубата на ледници във високите части на планините застрашава източниците на прясна вода, от които зависят много населени места.

Научната група изучила спътникови снимки на ледници в Южна Америка, Азия, Канада, Арктика и Антарктида. Анализирани са ледените кори покриващи почвата в Арктика и Гренландия, както и шелфовите ледници обхващащи крайбрежията на Арктика.

Изследването обхваща периода от 1994 до 2017 година, съобщава Гардиън.

"Няма никакви съмнения в това, че значителна част от ледниковото топене е пряко следствие от затоплянето на климата", заявяват изследователите.

Превод: Glas.bg