Една от най-известните черти на кралицата на Англия и Ирландия Елизабет I е нейният ярко бял грим, но боята на лицето имаше по-дълбока причина.
Гримът на Елизабет I, както и дръзката червена перука, с която е известна, станаха част от наследството на кралицата, която управлява от 1558 г. до смъртта си през 1603 г. Много фенове на британското кралско семейство имат въпрос: защо петият и последен монарх от династията на Тюдорите покрива лицето си с дебел слой грим?
Всъщност нейното снежнобяло лице не е било просто модно изявление. Елизабет нанасяла бял слой, за да скрие едрата шарка, от която се заразила през 1562 г. - само четири години след управлението си - и която почти я убила. Кожата на Елизабет била белязана от болестта, така че тя покривала белезите с дебел слой бяла козметика, направена от оловно белило и оцет, наречена „Венециански церус“ или „Духът на Сатурн“. Тази козметика от онези времена бавно отровила тялото й, пише People.
Говори се, че докато кожата й се влошавала, тя нанасяла все повече и повече слоеве, достигайки покритие от един инч (2,5 сантиметра) до края на живота си. За да влоши нещата, кралицата нанасяла грим веднъж седмично и го оставяла да действа през цялото време, давайки шанс на оловото да попие напълно в кожата й.
Какво се знае за кралица Елизабет I
Елизабет I е родена на 7 септември 1533 г. в Гринуич. Тя е дъщеря на крал Хенри VIII и втората му съпруга Ан Болейн, която впоследствие е обезглавена от Хенри през 1536 г., след като е обвинена в изневяра. Възкачила се на трона след смъртта на кралица Мери през 1558 г. Според официалния уебсайт на кралското семейство нейното царуване обикновено се смята за "най-славното в английската история".
Елизабет, както знаем, никога не се е женила през всичките 45 години на управлението си, обявявайки се омъжена за своята страна. Тъй като тя никога не се е омъжвала и следователно нямала деца, тя била наречена Девата кралица.
Кралица Елизабет I официално е починала на 69-годишна възраст от неизвестна причина на 24 март 1603 г., но има теории, че тя може да е починала от отравяне на кръвта, причинено от токсичните съставки в интензивния й грим. Според гримьорката Джени Ширкор гримът е бил необходимост, защото красотата и силата „вървяха ръка за ръка в онези дни“.
Така скриването на белезите й я карало да се чувства не само по-красива, но и по-могъща. Освен това Елизабет ясно осъзнавала важността на поддържането на младежки вид и правела всичко, за да го постигне.
„Естеството на грима в онези дни било, че съдържа живак и всякакви ужасни вещества, които можеха да те убият. Това беше красота, а красотата трябваше да страда“, казва Ширкор.