С течение на години учени са се занимавали с въпроса защо масово децата не харесват определени храни, които пък за възрастните са любими.
Дали това се дължи на силна миризма или пък многообразие от вкусове?
Редица научни изследвания са установили, че с времето хората губят вкусовите си рецептори и така усещат някои храни много "по-меко". Бебетата например имат 30 000 вкусови рецептора, но с времето те губят около 2/3 от тях. Това обяснява и отказването на някои храни в най-ранна детска възраст.
Проучването показва, че средно на около 22-годишна възраст хората започват да усещат добре храни като козе сирене, чили сос и авокадо.
Много зависи и от региона, в който израстват децата. Ако те са свикнали с вкуса на скумрията, може да я заобичат по-рано, но в други региони това става след 20-тата година. До юношеството малко тийнейджъри харесват и храни като синьо сирене, пармезан и къри.
В списъка с "храните за пораснали" са още чесънът, хрянът, спанакът и киселите краставички.
Чесънът се открива средно на 19-годишна възраст, киселите краставички на 19-годишна възраст, кърито – след 20-тата година.
Как най-често разширяваме вкусовите си познания?
Всеки трети пробва храни, които не обича, когато е на гости само за да не обиди домакините. Нови храни се опитват по време на екскурзия или благодарение на приятел-познавач.
Източник: e-zdravey
Прочетете още
- 16:00 Самоуправство в София! Шофьор откри колата си трошена СНИМКА
- 17:00 Жена падна до контейнери за боклук, едва не се наряза на изхвърлени стъкла СНИМКИ
- 15:00 "Приятно гледане": Възмущение от непочистена кинозала в мол в Бургас СНИМКИ
- 19:00 Потрошиха колата на жена, помагаща на животни в беда СНИМКА