Зимата носи със себе си редица неудобства, сред които необходимостта да сме добре облечени, възможността лесно да настинем или пък да закъсаме с колата някъде из снежните преспи.
Освен това, със сигурност ни се е случвало доста често да имаме нуждата да посетим тоалетната, когато сме навън, на студа. Този на пръв поглед изненадващ ефект на зимата - да ни кара по-често да пишкаме, всъщност си има своето логично научно обяснение.
Когато ни е студено и телесната ни температура започне да се понижава, тялото ни започва да се опитва да намали топлинните загуби, свивайки кръвоносните съдове. Така се намалява притокът на кръв към повърхността на кожата, а стойностите на кръвното налягане се повишават.
В отговор на това, бъбреците, които филтрират кръвта, се опитват да изведат излишната течност от организма, за да понижат кръвното. Когато кръвното ни е по-високо, те имат повече работа, пише lifestyle.bg. В тялото ни се изпомпва повече кръв, съответно бъбреците произвеждат и повече урина.
Освен това, пълният пикочен мехур е допълнително място за загуба на топлина и тялото ни дава индикации, че трябва да го изпразним възможно най-скоро, за да успеем да запазим топлината.
Така честото уриниране всъщност ни кара да не сещаме студа в толкова голяма степен. И най-важното е да се подчинява на командите на тялото си и да не задържаме желанието за уриниране, защото то е за наше добро.