На летище "Фиумичино", в Рим, има 5-метров монумент на Леонардо да Винчи, но много малко хора знаят, че това е дело на българин.
Асен Пейков е български скулптор, роден в София, който едва на 16 години остава пълен сирак. Животът му е изпълнен с изпитания и лишения. След преживяна любовна драма, намира утеха в моделирането с глина. Бъдещето му е предопределено от срещата му с известният скулптур Андрей Николов, който става негов учител. Пейков е блестящ ученик и накрая завършва Художествената академия със златен медал.
През 1938 година, осъществява своята голяма мечта и заминава за Рим. Живее в близост до ателиетата на Салвадор Дали и Пикасо. Занимава се с рисуване. Прави и пластики. Една случайност го среща с потомствена маркиза, която се влюбва в него и се отказва от титлата си, за да бъде негова съпруга.
Прави скулптурни бюстове и рисува портрети на София Лорен и Джина Лолобриджида. Други известни личности, които е увековечил на хартия са Джон Кенеди, крал Хюсеин, актрисата Ава Гарднър.
В този период, след Втората световна война, в Италия пристига и брат му Илия Пейков, който също е художник.
Скулптурата край летище „Фиумичино" е открита през 1960 г., след участие в конкурс, в съревнование с хиляди творци от цял свят.
След големият успех и след над хиляда създадени творби, през 1969 г. Пейков се завръща в България, за да вземе участие в друг конкурс, за паметник на хан Аспарух.
Идеята е грандиозна, но така и не се реализира. Това разочарова скулпторът.
В Рим до ателието, в което е творил Асен Пейчев, има малък площад, който носи неговото име, а българското неделно училище в италианската столица се казва "Асен и Илия Пейкови". В град Севлиево, където семейството е живяло за кратко, една улица също носи името му.
Прочетете още
- 13:00 "Господине, вие сте за пример": Мъж прекъсна свада, възникнала между бургазлии ВИДЕО
- 15:00 Старозагорец си предизвика гнева на Мрежата след пост за имена на улици
- 17:25 Смърт на пътя: Тежка катастрофа с жертва в Прохода на Републиката*
- 16:16 Столичанка за избуяли треви: Чакаме да завъдим змии ли?