Със своя тропически климат, издигащи се вулканични планини и зашеметяващи плажове с черен пясък, не е чудно, че Мадейра, Португалия, е наричана „Хаваите на Европа“.
Въпреки това, тази автономна островна верига край северозападния бряг на Северна Африка има собствена култура и история, които карат все повече пътешественици да изследват нейните далечни брегове.
Раджан Датар от предаването The Travel Show на BBC наскоро пътува до архипелага, за да проучи уникалната му екосистема и да разгледа начините, по които районът се справя с увеличаването на туризма.
Заселен от португалците през 1425 г., островът бързо се превръща в гореща точка за производство на захар и местни изкуства, включително bordado Madeira, уникален стил на бродерия, който се предава на тези острови от поколения. Повечето хора по света обаче познават името Мадейра заради прочутото вино.
Това, което прави виното толкова уникално, е способността му да старее почти безкрайно, което допринася за комплексния му вкус. Винопроизводителите загряват виното до температура от 45°C до 50°C за около три месеца и след това го оставят постепенно да се охлади, преди да започне процеса на стареене. Видът на използваното грозде също силно влияе върху вкуса на виното, който може да варира от сух, остър Sercial до тъмен Bual с аромат на стафиди или карамел.
Както и в Хавай, естествената среда на Мадейра е основна привлекателност за пътниците, а планинският и гъсто залесен пейзаж предлага безброй възможности да излезете навън. Едно от най-популярните неща за изследване на главния едноименен остров на архипелага Мадейра са левадите (водните канали), създадени през 15-ти век, за да пренасят вода от по-влажната северна част на острова към по-сухия юг. 3100-километровата мрежа от левади създаде редица популярни пешеходни преходи, като Levada do Caldeirão Verde, но през последните месеци някои хора изразиха загриженост относно свръхтуризма на местата.
Мигел Силва Гувея от асоциацията Caminho Real da Madeira препоръчва чудесна алтернатива. Състои се от шест пътеки, поръчани от краля на Португалия през 19-ти век, Caminho Real („Кралският път“) е 181-километрова пътека, която почти заобикаля острова, докато други по-кратки разходки пронизват планинската вътрешност на Мадейра.
„Caminho Real е създаден за мобилност, за транспортиране на стоки, така че това е неговата цел“, обясни Гувея. „Това е добра алтернатива за хората да опознаят Мадейра по завладяващ начин.“
Някои маршрути на Caminho Real предлагат невероятни гледки към една от основните природни дадености на Мадейра, които напомнят на посетителите за Хавай: нейните зашеметяващи, многоцветни плажове. Заобиколени от кристално чисти води, плажовете на Мадейра варират от златен пясък, внесен от Мароко, до поразителни плажове с черни камъчета, създадени от древна вулканична дейност. Тук има и отлични възможности за водни спортове, включително сърф, гмуркане и дори наблюдение на китове.
В резултат на това - това отдалечено кътче на Европа претърпя скорошно увеличение на посетителите след пандемията Covid-19. Според местните гидове също е имало голяма промяна в типа на идващите посетители.
„Имаше семейства с деца, дошли след пандемията, имаше дигитални номади, имаше млади хора, които просто се опитваха да отидат някъде“, каза Ана Изабел Фария, която работи като екскурзовод на острова.
Тъй като все повече хора откриват естествената красота на Мадейра, жителите тук са решени да поддържат спокойната култура на острова и да запазят деликатната му екосистема.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 10:00 Уличната свада в Неапол не приключва с линейка, а с ръкомахане като в гимнастическа композиция
- 19:00 "Джедайски меч" виси в подлез в "Люлин" СНИМКА
- 18:44 Излезе от дома си и не се прибра: Близки търсят изчезнала жена от Пловдив СНИМКА
- 18:00 ХОРОСКОП на Козирог, Водолей и Риби за месец ДЕКЕМВРИ