За първи път от 37 години насам има нов редактор на американския Vogue. Ана Уинтур се отказа от титлата, която я превърна в титан на модата и издателското дело, и лично си избра наследник.

Ролята сега принадлежи на Клоуи Мал, 39-годишната редакторка на уебсайта на Vogue и съводеща на неговия подкаст, съобщи изданието днес.

Вместо редактор обаче, Мале е „ръководител на редакционното съдържание“ – знак за това колко много се е променил бизнесът със списания, откакто Vogue се утвърди като месечна печатна библия на модата, управлявайки индустрията с желязна ръка, украсена с скъпоценни камъни.

През 2025 г. Vogue се бори със същите заплахи като всяка друга медийна компания с традиции. От съвременните редактори се очаква да измислят нови потоци от приходи, да организират кинематографични събития и да продават телевизионни сериали или мърчандайз линии. Институциите, които се колебаеха да се адаптират към дигиталната ера (а сега и към изкуствения интелект), губят пари и власт – борейки се да достигнат до нова аудитория и да запазят съществуващата си база.

Въпреки това Vogue остава център на тежестта в медиите. В продължение на поне десетилетие индустрията спекулира бурно кой би могъл да замени 75-годишната Уинтур. За Мал въпросът се превърна в рутинна „игра на вечеря“, каза тя в обширно интервю за The New York Times.

„Истината е, че никой няма да замести Анна“, каза Мал, която започва работата си веднага. Това, което може би е изглеждало като момент на предаване на щафетата, се усложни от необичайния статус на Уинтур в Condé Nast, издателя на Vogue.

Уинтур не се пенсионира. Тя все още е главен директор по съдържанието на компанията. Всъщност тя все още е пряк ръководител на Мале, отговаряйки за всичките 28 международни издания на Vogue. Тя дори не напуска офиса си.

И двете жени признаха странността на това споразумение. В обръщение към служителите във вторник Уинтур се определи като ментор и нейна ученичка едновременно на Мал. 

Мал смята, че броевете трябва да се издават по-рядко и по специфични теми или културни моменти, което ще промени настоящия им месечен график. Тези броеве трябва да се разглеждат по-скоро като колекционерски издания, отпечатани на дебела, висококачествена хартия. Първият ѝ печатен брой най-вероятно ще бъде публикуван следващата година.