Фронтменът на A-ha Мортен Харкет разкри, че е диагностициран с болестта на Паркинсон.

65-годишният певец е вокалист на норвежката група от основаването ѝ през 1982 г. и е изпял песента „Take On Me“, която остава една от най-популярните песни на 80-те години на миналия век.

В изявление на уебсайта на групата, потвърдено от звукозаписната компания Sony Music, Харкет заяви, че е претърпял
няколко кръга мозъчни операции и че се справя със симптомите на заболяването.

Паркинсоновата болест причинява влошаване на нервната система на мозъка, което води до тремор и други симптоми, които могат да се влошават постепенно с течение на времето.

Харкет каза, че миналата година е претърпял неврологични процедури за имплантиране на електроди в мозъка му и че това е намалило симптомите.

Известен с широкия диапазон на гласа си, Харкет каза, че не знае дали ще може да се изявява отново.

„Нямам проблем с приемането на диагнозата“, каза той, добавяйки, че е трудно да се балансира приемът на лекарства и справянето със
страничните ефекти от лечението.

„Опитвам се с всичко, което мога, за да предотвратя упадък на цялата си система“, каза Харкет.

Създадена през 1982 г. от Харкет и неговите приятели Пол Уоктар-Савой и Магне Фурухолмен, A-ha прави световен пробив през 1985 г. с дебютния си албум „Hunting High and Low“, включващ „Take On Me“ и хита „The Sun Always Shines on TV“.