Уволнена от ОУ "Васил Левски" в град Хисаря учителка стъписа мрежата със скандални твърдения за школото.
Нели Николова разказва, че проблемите, за които сигнализира, касаят състоянието и обстановката в училището. Тя допуска, че вероятно много хора не са запознати със случващото се в школото.
"С настоящия пост искам да ви информирам за това с какви проблеми ми се наложи да се сблъскам, след като бях назначена на работа като учител по БЕЛ във въпросното училище", пише тя.
Уволнената учителка написа в социалната мрежа Фейсбук, че първоначалните й впечатления за училището били много добри от момента, в който попаднала на обявата за свободно работно място. Тя се явила на интервю на 01 август 2023 година, за което получила обаждане, че е одобрена още на същия ден.
"Начинът, по който ми бяха представени условията на работа в училището, ме накараха да подходя доверчиво към ръководството и да предприема прекратяване на трудовите правоотношения с предишния ми работодател", признава Нели.
Нели Николова отбелязва в публикацията си, че добрите й впечатления били попарени още на първия й работен ден. Тя твърди, че е залята от негативни оплаквания от колеги и служители за условията, в които им се налага да работят.
"Всичко това нямаше нищо общо с представата за работното място и условията, които ми бяха описани от ръководството по време на интервюто. Не можех да повярвам на ушите си как е възможно така да бъда подведена и дали всичко това отговаря на реалността. Реших, че е по-добре сама да се убедя в правотата на чутото", споделя тя.
Първият проблем, с който Нели се сблъскала, е изплащането на пътните разходи за транспорт. Тя твърди, че пътните разходи на пътуващите учители не са изплащани от началото на 2023 година:
"Аз съм пътуващ учител и всеки ден изминавам по 60 км на отиване и връщане до работното ми място. След неколкократно отправяни запитвания към ръководството не получих адекватен отговор за причините, поради които не се възстановяват пътните разходи, които са дължими спрямо КТД".
Тя решава да потърси отговор от по-висока инстанция, като направила писмено запитване до РУО Пловдив. Малко след това директорката на училището - Ирина Колева, се обадила на Нели и започнала да й държи сметка защо е сигнализира в РУО.
"Непосредствено след отправения сигнал директорката започна тенденциозно да прави опити да осъществява натиск върху мен с изненадващи проверки по време на час и заядливо отношение. Макар и да съм наясно, че тя има право да осъществява контрол като директор беше от ясно по-ясно, че рязката промяна в отношението и към мен се дължи на факта, че аз потърсих информация и исках да защитя правата си като учител", признава Нели.
Скоро след това Нели получила писмен отговор от началника на РУО Пловдив, като твърди, че още същия месец след подадения сигнал са били изплатени транспортните разходи, както на нея, така и на колегите й, включително за всички месеци назад.
Тя твърди още, че в хода на работа е установила и друг проблем - заместванията на отсъстващи учители поради заболявания или други причини, които по регламент се начисляват като лекторски часове, т.е допълнителен труд на заместващия учител, също не се заплащат.
"Последното е грубо нарушение на КТ. Мотивите, с които се оправдава неизплащането на лекторските часове, е че училището няма пари. С този факт категорично се убедих, че финансовото състояние на училището е лошо, за което месец по-късно свидетелсваха и хладните стаи, в които аз и колегите ми ни се налагаше да преподаваме. Отливът на ученици, чиито родители отписват и преместват в други училища, също свидетелства за репутацията на училището", отбелязва Николова.
Нели споделя, че тенденциозното отношение на директорката продължило, след като тя решила да потърси правата си и за полагащото й се възнаграждение за лекторските часове.
"В разговор с директорката предишния месец тя в прав текст ме подкани да напусна работното си място, след като не ме устройват условията на работа. Аз обясних, че всички тези проблеми бяха скрити от мен, когато провеждаше интервюто за работа, и ако тя беше коректна да ми ги спомене, аз едва ли щях да се съглася да започна работа в това училище.
Кулминацията в отношенията ни дойде на 03 януари 2024 г., когато след края на първия учебен ден за календарната година директорката ми поднесе заповед за прекратяване на трудовите ми правоотношения, считано от следващия ден.
Пиша всичко това само и с единствената цел да предотвратя възможността друг колега да бъде излъган по начина, по който бях подведена самата аз в случай, че реши да кандидатства за освободеното от мен място", завършва публикацията си уволнената учителка.
От ръководството на Основно Училище "Васил Левски" все още не са коментирали твърденията на Нели Николова.
GlasNews.bg установи, че визитката на Нели Николова все още е активна в сайта на училището.
Жега в детските ясли на територията на община Хисаря? Искат спешно поставяне на климатици
Заглавната снимка е илюстративна.
чичо 12:14, 06.01.2024
Ако е така,права е жената.Но пък е представена едностранно.Нужна е и другата страна да представи позиция.Парите не трябва да следват ученика.Ежегоден конкурс за заемане позиция учител.Директора да не е политическо лице,а избираемо.Изчистване на многобройния брой учебници по даден предмет.Свобода на преподаване.Изпитване от непознати учители по жребий.Това е част от учебната система във водещите държави.Контрол и дисциплина.