Едни чакат тревата да бъде окосена. Други вече се чудят къде да измият колите си след това.

Публикация в социалните мрежи предизвика оживена дискусия за начина, по който се поддържат зелените площи в Стара Загора. Повод стана снимка на автомобил, покрит с тревни остатъци след косене.

Авторът на сигнала Валентин Стоянов не скри раздразнението си и избра да го изрази с доза сарказъм.

„Бе гледах наскоро как в чужбина слагат един найлон за еднократна употреба да пазят колите. Тук не че кастренето е като хората, ама уж европейска държава. Не че има нещо европейско освен еврото, но все пак дайте някакъв IBAN на общината, ще преведа някой лев за найлони“, пише той.

С характерното за българина чувство за хумор, примесено с разочарование, старозагорецът предлага и друго решение.

„Или ми дайте график кои дни се кастри в тоя европейски град, поне да знам да преместя колата извън града“, допълва той.

Под публикацията бързо заваляха коментари. Част от хората подкрепиха недоволството и разказаха, че неведнъж са намирали автомобилите си покрити с трева, кал и растителни остатъци след косене. Други отбелязаха, че проблемът далеч не е само старозагорски и подобни ситуации се случват в редица градове из страната.

Някои потребители дори повдигнаха въпроса за евентуални щети по автомобилите и възможността за търсене на отговорност. Според тях при повече претенции и жалби може би ще се намери начин работата да се извършва по-внимателно.

Разбира се, появиха се и по-умерени мнения. Жители на квартал „Железник“ например отбелязват, че през последните месеци работниците в района внимават и успяват да косят без да обсипват паркираните автомобили.

Всъщност спорът не е дали тревата трябва да се коси. По този въпрос едва ли има две мнения. След седмици сигнали за бурени, осили и кърлежи хората настояват поддръжката да се извършва редовно.

Въпросът е друг - може ли това да се случва така, че след края на работния ден кварталът да изглежда по-добре, а не автомобилите да се превръщат в доказателство, че косачките са минали оттам.

Защото в крайна сметка никой не очаква чудеса. Нито специални технологии. Нито революционни решения. Съдейки по коментарите, някои хора вече биха били доволни дори на един обикновен найлон. И ако общината все пак реши да приеме предложението, поне IBAN-ът вече е поискан публично.

Снимка: Валентин Стоянов, Facebook